| iuliana24 a întrebat:

Buna lume! Vreau sa stiu ce facultati se pot face dupa terminarea liceului si ce meserii se pot alege dupa ce termin facultatea/scoala respectiva.
Tin sa mentionez sa sunt la filologie, deci nu imi place matematica, fizica si chimia. M.a mai atras biologia. Imi place geografia si sa fac sport.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea sau meseria ti-o alegi singur, depinzand strict de ceea ce iti place tie sa faci in viata, pentru ca aia va deveni profesia ta, pe urmatorii 40 de ani.
Degeaba intrebi in stanga i dreapta, ca nu te ajuta cu nimci asta, dimpotriva, iti va creea cnfuzie si nu vei stii ce mai vrei.
Pune picioarele la apa rece si gandeste-te singura, ce ti-ar place tie sa profesezi in viata si daca te-ai vedea mergand cu placere la munca si facand doar ceea ce iti place.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa mentionez:
Nu-ti trebuie facultate pentru toate profesiile.
Unele nu sunt atat de streante pe cat par si apoi, o facultate in ziua de azi, nu-ti asigura un loc de munca, dimpotriva, ingrosi randurile somerilor, ca nu se scot in fiecare an, mii de posturi de ingineri, avocati sau medici, cati produc facultatile.

| Ionut58282856 a răspuns:

Poti scrie pe Google "Ce poti face cu o diploma in geografie" etc. Din biologie cred ca e clar din prima medic. Nu?

| RoXaNaCr a răspuns:

Buna. Si eu sunt tot la filologie in clasa a 12-a. Te-ai putea orienta pe turism sau sa dai la Litere sa te faci profesor sau translator. Mai ai varianta de jurnalism sau ceva in educatie fizica si sport. Bafta!