| RazvanBaranguta a întrebat:

Deci va rog ajutati-ma! Nu stiu ce profil sa aleg la liceu.
Mentionez ca imi place limba romana,matematica ma descurc binisor,starea fizica este buna(nu sunt gras,alerg repede etc.),imi place biologia(indeosebi anatomia),tehnologia,limba engleza,chimia si putin fizica.
Prima data am optat pentru liceul militar,dar stiu ca este foarte greu sa treci probele sportive si celelalte...mi-as dori sa dau acolo,o sa decid.
Vreau sa aleg un profil care ma va ajuta sa imi gasesc un loc de munca bine platit dupa terminarea liceului/a facultatii,deci ceva ce inca se practica si se cauta angajatori multi.
Mentionez ca imi place si informatica,ma descurc bine in domeniul IT.
Va rog, ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| RazvanBaranguta explică:

Ziceti-mi va rog si dupa ce aleg un anume profil, ce pot deveni in viata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info, iti lasa deschise toate posibilitatile pentru mai incolo

| neutrino a răspuns:

Numai cu liceul nu poti deveni " cineva" si sa fii si bine platit. Mergi la un liceu bun, preferabil mate-info, si dupa aceea la o facultate pe acelasi profil.

| Furti a răspuns:

Initial ti-as fi recomandat sa mergi la Stiinte ale naturii unde faci cam din toate... cred ca ar fi profilul ideal avand in vedere ca-ti plac toate materiile astea.

Dar spui ca vrei un job cautat si bine platit, de viitor. Atunci ai putea merge pe mate-info, de preferat intensiv info si fa-te programator.
Programatorii sunt cautati si bine platiti. Sper ca la programare te refereai cand spuneai ca esti bun la informatica caci e o diferenta mare intre ea si a sti sa instalezi windowsul sau mai stiu eu ce lucruri legate de soft, sa nu-l confuzi cu T.I.C.

| Rednic_Denis_1990 a răspuns:

Sunt in aceeasi problema dar asi zice sa mergi ori la un profil Stine ale naturi(bio-chimie)poti dupa sa faci post licealul si ajungi medic destul de bun. A doua varianta ar fi progil de Mate-info te faci informatician tot e bun.A 3-a militarul este destul de greu la sportiv dar trebuie note de 9-10 la materi. Spor la tot

| madaluna a răspuns:

La mate info