| rosessunflowersandlillies a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si nu stiu ce profil sa aleg, ma puteti ajuta cu o recomandare, va rog? Imi plac informatica (am facut si programare in c++ la scoala), istoria, muzica, biologia, chimia, fizica si geografia. Ma gandeam asadar sa merg fie pe Mate-Info intensiv Info, fie pe Stiinte ale Naturii. (ma gandeam ca dupa terminarea liceului sa aleg fie medicina, fie ceva legat de informatica). Multumesc anticipat! Sa aveti un an nou fericit! ????

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Dă la mate-info pentru simplul motiv că la științe ale naturii din a 11 a nu mai faci informatică. Poți da de oriunde peste tot, ideea este doar să te avantajeze pe tine profilul.
Aici fosta absolventa mate-info simplu, dacă ai întrebări poți să-mi dai mesaj.

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De la mate info ti-e mai usor sa dai oriunde vrei.

| Superior a răspuns:

Mergi pe mate info. De acolo ti se deschid aproape cam orice portite. La celelalte esti limitat.
Invata foarte bine informatica de liceu, respectiv de bac. Invata si nitica fizica, e frumoasa si e bine sa ai cat de cat habar de ea la facultate.
Poti da la mate-info bacul si la biologice, e usor de obicei (asta spun cam toti cei care l-au dat).

| Goddessss a răspuns (pentru Superior):

Ce urăsc oamenii ca și tine care vorbesc numai tâmpenii.
nu contează unde ești.
poți fi și la filo di sa dai la medicina, nu te oprește nici dracu.
poți da la mate info si sa fi prost de dai în gropi.
poți sa devii ceea ce vrei, doar prin munca și plăcere.

| zilog a răspuns:

Eu iti dau o rezolvare genială
te apuci acum de o școală proefesională ca să poți munci inca din claa a 9 a in paralel cu ea undeva si sa mergi si la scoala
inveti o meserie mecanic auto de exemplu ca se cauta si un mecanic auto castiga macar 200 euro in Romania profit in fiecare zi iti garantez eu asta ca unchiul meu are atelier de reparatii motoare masini in curte la bunicii mei si el castiga in fiecare zi cate 200 euro zi de zi banii lui curati care ii raman la sfastitul zilei si el era ceasornicar si s-a luat de masini dapoi unul care face scoala de mecanic auto va castiga mai bine de cat unul care a facut scoala de mecanica fina care nu prea e tot una cu mecanica asta mare din masini.
jur ca el castiga 200 euro bani curati / zi asta zi de zi.

Apoi cand termini scoala profesionala mergi la un liceu dar tii legatura cu service-ul auto si mergi si faci in continuare ceva p ela ei sa iti dea bani in paralel cu liceul de electronica de preferat
apoii te iei si de electrica auto pentru mașini
faci bani gasesti o fraiera care sa iti puna un plod in brate apoi devii sclavul ei te iei de intretinut femeie si de dat banii pe rate la ziduri să intri si tu in rândul lumii sa fii sclav la bancă macar 10 ani si toti banii tai sa ii dai la una care se făleste ca ti-a facut copil ca si cand ar trebui sa te bucuri ca prin asta iti ia toti banii care tu ii faci si tată lumea o aplaudă pe ea ca te-a gasit de fraier si că gata ti-a plăuct sa faci copii acum trebuie sa fii sclavul ei si sa nu mai comentezi si sa scoti banii din buzunar.

Sau iti gasesti pe una care să aibă si ea școala ceva să castige si ea ceva să aibă afacerile ei magazinele ei depozitele ei combinatiile ei
asa ca asta e mai de preferat sa o gasesti

apoi dai si tu la facutate de hidraulica ca se cauta si o sa se platesca bine ca de programatori contabili si juristi este lumea plina behăie

adar de ingineri in mecanica lichidelor hidraulisti pneumatisti duce lipsa pana si china
asa ca daca termini acesta facutate te duci in china si muncesti acilo pe 3000 euro / luna

si gata o dai la gunoi pe asta care a devenit mult prea cheltuiotare si care te jigneste la fiecare pas la fiecare discutie nu stie cum sa te faca sa te simti mai prost
si iti iei o gheișă din japonia
si gata duci o viata buna si frumoasă

| Feri5 a răspuns:

Hey! Da, poți merge pe mate-info, pentru că acolo faci până în clasa a XII-a materiile enumerate de tine mai sus. Dacă mergi la științe ale naturii, vei face info până în clasa a X-a, după care se scoate, așadar du-te la mate-info... Succes!

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Ai putea sa intrii in domeniul IT dupa liceu, iar ca profil sa mergi pe mate-info. Sper ca te-am ajutat.

| Gigi777 a răspuns:

Pai nu stiu, sa avem noi un an nou fericit?

La mate info faci mai multa matematica si informatica, la stiinte ale naturii faci mai multa biologie, fizica, chimie. Gasesti pe google descrierea detaliata a profilelor. Alegerea este in mainile tale. Sa ai un an nou fericit!?

| SetYourselfFree a răspuns:

Dacă îți place informatica, sfatul meu e sa nu irosesti această oportunitate si sa mergi acolo.IT-ul e un domeniu de viitor si foarte bine platit iar daca doresti pe viitor sa urmezi o astfel de cariera, ai un beneficiu in plus daca stii din timp cu ce se mănâncă.