| anonim_4396 a întrebat:

M-am hotarat sa urmez Facultatea de Medicina Carol Davila din Bucuresti. Insa, de ceva vreme parintii mei imi tot spun de Institutul Medico-Militar, ca am numeroase avantaje, cel mai important pentru ei, faptul ca nu platesc taxa de scolarizare si ca am un loc sigur de munca atunci cand termin, plus ca salariul unui medic rezident militar nu se compara cu unul civil :/ Visul meu este sa devin medic dermatolog, si sa am fie propria mea clinica, fie sa lucrez in cadrul unei clinici recunoscute. M-as bucura enorm sa pot profesa in tara, insa la cum stau lucrurile ( realitatea este una destul de trista din pacate), tare imi e teama ca pentru conditii mai bune o sa fiu nevoita sa ma orientez catre orizonturi straine. sad Sincer, ce m-ar atragea la medicina militara ar fi: materia e aceeasi si faptul ca primesc bursa, nu trebuie sa imi fac griji de taxele de scolarizare, disciplina ( nu ma deranjeaza insa ce m-ar enerva foarte tare e rutina aceea, in fiecare zi faci acelasi lucru si devin un mic robotel [ fapt mentionat si de verisorul meu care invata la un liceu militar) O alta problema pentru mine ar fi inflexibilitatea de a parasi compania, numai in vacante, din cate stiu eu :/( aici sta la baza si un motiv foarte personal) M-am documentat si stiu ca sunt putine optiuni ca specializari dupa terminarea celor 6 ani ( destul de duri) Stiu ca medicina nu e facultate usoara, insa, oare merita sa fac acest sacrificiu, atat pentru un post mai sigur cat si conditii de angajare mai bune, in aceasta tara? Adevarul e ca, pentru generatia noastra cam nimic nu mai este sigur, si stiu ca ceea ce conteaza este capacitatea noastra de a ne adapta. Chiar nu stiu ce decizie sa iau, astfel incat sa fie bine pentru mine, atat pe plan emotional( eu sunt o fire mai sensibila de fel, foarte afectuoasa si ambitioasa ) cat si pe plan profesional. As vrea sa stiu mai multe detalii despre IMM, cum ar fi conditiile de cazare, avantaje, dezavantaje si ceva destul de important : daca armata imi va afecta o relatie cu o persoana din afara acestui sistem. Multumesc, anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnnaFifi a răspuns:

Hei,Adela! happy trebuie sa iau aceeasi decizie ca si tine. Sa stii insa, programul de la MM(medicina militara) nu este diferit de cel de la MC (medicina civila), acesta apartinand de Carol Davila. Nu este ca si liceul militar. Nu esti cazat acolo, si nu ai program militar ca si soldatii, esti un medic care va avea pregatire si rang militar. Singurele dezavantaje sunt, într-adevar, contractul de 10 ani pe care il ai cu Armata Română care te constrange sa lucrezi pentru ei in cei 10 ani antecedenti facultatii de medicina, si limitarea de locuri la specializari. Iti urez succes si intelepciune in luarea deciziei!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Putin probabil sa primesti un raspuns de la careva din sistem!
Fa-ti o idee citind blogul si comentariile( vezi comentariul lui "johnny "!); http://blogdemedicinisti.com/militarii-de-la-medicina/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este mare diferenta intre a fi student la civil sau militar. Parintii tai au dreptate. Ai mai multe avantaje la militar si daca vrei dupa perioada de contract poti sa treci in viata civila. Dar iti spun eu (am fost militar) ca dupa un timp te obisnuiesti si in armata. Cand esti tanar nu este greu.