| Mogiojojo a întrebat:

Ma intrebam daca pentru a deveni contabil la o inteprindere mica poti sa faci doar un curs sau iti trebuie musai si studii superioare?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de postul de contabil pe care ti-l doresti. Oricum, vei fi doar un economist cu un salariu minim pe economie daca nu ai ceva relatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti deveni contabil fie cu facultate fie cu postliceala, deci nu, studiile superioare nu sunt obligatorii.

| RaduRobertRO a răspuns:

Potrivit Legii contabilității nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, conducerea unei societăți poate opta între a avea contabilitate organizată la nivel intern sau a externaliza serviciile de contabilitate. În oricare dintre situații, administratorul sau persoana care se ocupă de gestiunea firmei în cauză păstrează răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității.

Legiutorul nu a impus în sarcina persoanei care conduce structura de contabilitate obligativitatea de a fi expert contabil.