| anonim_4396 a întrebat:

Cum devii coach si in ce domenii poti deveni? Ai nevoie de studii medii, superioare neaparat?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Meseria asta de "coach" mie mi se pare o mica frauda. azi toata lumea e "coach" in orice pe net. E nevoie doar sa stii sa minti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Faci un curs. 2. Nu ai nevoie.

| dullcat a răspuns:

Nu neaparat, poti face doar niste cursuri de calificare, fara studii superioare.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca intelegi ce presupune coachingul.

In teorie nu ai nevoie de o facultate pentru a deveni coach, ai nevoie doar de experienta pe care sa o poti impartasi. Doar ca nu prea ai cum sa obtii experienta fara o facultate care sa te ajute sa gasesti un job unde sa capeti experienta aia.

Acum, no, tu poti sa faci un curs din ala de coaching si dupa sa te declari coach, problema e ca nu o sa te plateasca nimeni pentru servicii de coaching.

Ca sa fii coach trebuie ca prima data sa ai o cariera de succes si abia dupa poti sa vinzi experienta aia sub forma de coaching altor oameni.

| 120bulevard a răspuns:

Coach unde? La scoala, la liceu? Trebuie sa fii la facultate, sau s-o termini.
Coach la sala, "couci" din astia sunt destui, am vazut si pustani de 17-18 ani care erau "couci" angajati, trebuie sa ai gura mare, bratul de miner si cam atat