| BIBI2308 a întrebat:

Ma tot gandesc la ce liceu sa merg. Sunt abia a7-a, dar toata lumea ma intreaba ce si cum si toti copii din clasa mea stiu pe ce profil vor merge, la ce liceu, ce bilingv, etc. Iar eu habar n-am. Ador matematica si cred ca e singura materie la care am doar 10 (in afara de desen, religie, muzica...), deci mi-ar placea sa merg pe mate-info, dar intrebarea e ce liceu... Eu sunt din Ploiesti. Voi unde ati merge? (la ce liceu)

5 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca iti place matematica, iti recomand mate-info sau stiinte ale naturii. Diferentele la matematica nu sunt foarte mari.

| ABCD122 a răspuns:

Eu zic sa-ti propui un liceu de top, sa înveți foarte mult si sa aplici la el.

| Itstimetosayhello a răspuns:

Daca iti place matematica si esti hotarat/hotarat sa urmezi o cariera in asa ceva,e bine sa faci mate-info.
uite,eu eram super buna la mate,dar nu imi placea chimie/fizica
si am avut ghinionul la ambele materii de profe super exigente(a trebuit obligat fortat sa invat si la materiile astea ca lumea,erau profele de la stiinele naturii la materiile respective,deci la stiinte nu cred ca m-as fi adaptat).
Si daca te intrebi deja la ce liceu sa mergi,recomand mihai viteazu din Ploiesti(am colegi la facultate care l-au facut si sunt super multumiti,oameni inteligenti,profesori buni,si nivelul e sus,ceea ce conteaza imens,crede-ma).
Conteaza imens nivelul pentru ca te impulsioneaza si pe tine sa te autodepasesti si poate pe moment nu intelegi de ce trebuie,dar la facultate cand o sa dai de greu, o sa intelegi.
legat de bilingv, inseamna faptul ca faci cateva materii intr-o limba straina(in general engleza), plus cateva ore de limba respectiva(si nivelul e foarte ridicat la bilingv in ceea ce priveste limba straina, asa ca gandeste-te foarte bine inainte, am fosti colegi care au intrat in depresie ca nu faceau fata la bilingv

| Crisan_Emanuela_D_1994 a răspuns:

Aici totul depinde de ce îți place. Tu decizi viitorul tau. Mai ai timp sa te gandesti, nu te stresa pentru asta ca ceilalti deja stiu pe ce profil merg sau unde si cum. In clasa a 8-a va veti decide 100%, atunci o sa va descoperiți cu adevărat visul, unde vreti sa mergeti mai departe. Eu zic ca daca iti place foarte mult matematica, urmeaza o cariera din asta. E foarte bine daca iti place! Felicitari!
Poti urma un liceu de mate-info, şi după sa iti alegi o facultate tot in acest domeniu. Ai vazut cat de bine platita e meseria de I.T. daca iti place matematica e perfecta pentru tine aceasta meserie.
Tot ce conteaza e ceea ce gândești, ceea ce visezi ca vei fi peste cativa ani. Fa ce iti place tie!

| Adrian_Darius_2000 a răspuns:

Nu sunt din Ploiesti dar m-am interesat cu o medie cat de cat decenta pentru Mate-Info iti sugerez liceul Ion Luca Caragiale pe profil Real cu meida de admintere 8.86.Nu mereu va fi aceeasi medie de intrare deci poate anul viitor o sa fie 8.70 sau 8.90.Invata in clasa a 8a iti spun din propria experienta.Bafta!