| Ayris a întrebat:

mai am putin si termin liceul. As vrea sa ajung medic nutritionist, dar nu stiu exact ce pasi ar trebui sa urmez. Stiu ca trebuie sa urmez medicina si apoi sa fac specializarea Diabet, nutritie si boli metabolice, dar nu stiu ce sectie a medicinei ar trebui sa urmez.
Mai e o problema, eu vreau sa merg la UMF Iuliu Hatieganu in Cluj, nu Bucuresti sau alte orase, dar nu stiu daca au specializarea asta. Am tot citit pe site, la sectiunea rezdentiat, dar nu m-am lamurit, am sunat dar nu mi-au raspuns.
Probabil am bagat pe multi in ceata cu povestea asta. Deci, intrebarea mea e, Cum sa ajung medic nutritionisc facand facultatea in Cluj? Pot face facultatea intr-o parte si rezidentiatul in alta?
Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

N-are legatura cu facultatea, ci cu rezidentiatul. Dupa facultate dai examenul de rezidentiat alegand aceasta ramura. In functie de nota obtinuta, de rezultatele din facultate, de locurile disponibile si de noroc, vei fi repartizat pe postul dorit. La finalul rezidentiatului vei fi medic specialist.

4 răspunsuri:
| evellinalalala a răspuns:

Ca sa fi medic nutritionist si mai ales pe sectia Diabet, trebuie sa faci medicina iar sectia nu ti-o alegi inca din facultate, vei invata tot ce tine si legat de medicina, nu doar despre diabet. La sfarsit cand vei da Doctoratul te vei specializa intr-un domeniu anume. Stiu sigur asta pentru ca varul meu este medic de 30 de ani.

| Ayris explică (pentru evellinalalala):

MULTUMESC PENTRU RASPUNS! dar acum, mai amo nelamurire.Doctratul, din cate am auzit, nu este ceva ce oricine poate face. Am inteles ca trebuie multa cercetare si multi ani de munca. Am mai primit un raspuns, dupa cum vedeti, in care mi se spune ca e indeajuns rezidentiatul. Stiu ca rezidentiatul e un fel de a doua facultate, si am citit pe net ca specializare Diabet, Nutritie si Boli metabolice dureaza 4 ani. Nu imi va fiacesta suficient?

| wolder a răspuns (pentru Ayris):

E suficient ca sa devii un medic nutritionist. la doctorat trebuie sa studiezi mult si sa fii foarte destept si devotat

| evellinalalala a răspuns (pentru Ayris):

In urma anilor facuti in facultate, si daca te ti de aceasta meserie il poti da cu usurinta. Pentru ca ce inveti in primii ani si daca vei da masteratul tot pe aceasta meserie iti va pica mai usor la doctorat.