| RoXyRoOx a întrebat:

Maine incep liceul in italia la un liceu teoretic de turism.As vrea si eu sa stiu cum se dau notele si cum este aici la liceu, avand in vedere ca nu stiu foarte bine limba italiana... A si inca cevabig grin...in Romania am terminat clasa a 8-a.deci in ce clasa/an sunt:O3? dau funda la cine ma >ajutaa!kiss:d

Răspuns Câştigător
| caprioara a răspuns:

Buna! Am terminat anul acesta liceul artistic in Italia, profil grafica...
La inceput au vrut sa ma puna sa fac un test si in baza acelui test sa decida in ce clasa sa ma bage dar nestiind limba lor m-au bagat normal intr-a 10-a pentru ca a 9-a o facusem deja in Romania.se fac 5 ani de liceu si o sa ai o singura pauza iar cat despre note nu se prea sare de la 8 in sus. Cam 8 este nota maxima, inclusiv la purtare cu toate ca te porti frumos sau nu ai absente. In rest cu invatatura sunt un pic mai in spate fata de Romania sau cel putin eu in primul an acolo am invatat ceea ce facusem intr-a 8-a. Profesorii in general sunt de treaba, in sensul ca nu te asculta mereu. Iti predau cam vreo 2-3 luni iar pe urma se fac teste scrise si ascultari. Nu se dau teze si nici teste nu dau mai mult de 3 pe semestru. Aaa si inca ceva, o data ce ai intrat la scoala si faci prezenta nu mai poti iesi doar cu invoire de la parinti.
Per total are si avantaje si dezavantaje. Daca ar fi sa ma intorc in timp nu as fii ales o scoala in Italia pentru ca o sa iesi din liceu undeva pe la 20. Tinand cont ca in Romania iesi la 18-19.

1 răspuns:
| RoXyRoOx explică:

Mersiiibig hug succes si tiekiss