| Alberti56 a întrebat:

Daca am terminat 11 clase la liceul de stiinte sociale in Italia si vreau sa imi continui studiile la un liceu seral (avand in vedere faptul ca am peste 18 ani) in Romania pot continua direct cu clasa 12a sau trebuie sa repet mai multi ani? Adica sa o iau de la 0 din clasa a9a pentru ca imi este frica sa nu imi spuna ca anii facuti in Italia nu corespund anilor care se fac in Romania
Va multumesc astept raspunsuri cat mai urgent

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La liceu, curs seral sa face 1 an mai mult, asadar mai ai de terminat clasele 12 si 13. Cum scoala a inceput deja in 5 sept, nu stiu daca se mai pot face transferuri acum, fiindca transferurile se fac INAINTE de inceperea anului scolar.

Daca nu se mai poate acum, la anul revii in tara in August ca sa ai timp sa faci actele de transfer si poti face continuarea licuelui la seral, indiferent ca vei avea 19 au chiar 20 de ani.

Suna la Minsiterul Educatiei si invatamantului si intreaba!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depui un dosar la ISJ pentru echivalarea studiilor din Italia si iti va spune in ce clasa poti intra.
Detalii vezi aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-12

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa nu imi spuna ca anii facuti in Italia nu corespund anilor care se fac in Romania. Nu unii, ci ministerul va echivala studiile după ce depui actele la ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Mai bine mai stai 1 an sa termini liceul si eventual sa dai bacul.

La seral si la frecventa redusa se face inca un an in plus, clasa a 12-a si a 13-a.