| anonim_4396 a întrebat:

Merita facultatea de psihologie? ( daca esti pasionat,. bineinteles), adica este grea? si se plateste bine?
multumesc mult
funda

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Chestia sta cu merita depinde de fiecare persoana in parte :) din punct de vedere financiar, din pacate, in conditiile economice de azi, nu ne permitem sa stam visatori si sa primim, trebuie sa ne zbatem in toate partile, indiferent de pregatire, sa putem aduna niste bani la un nivel mai onorabil. deci depinde cat esti de bataioasa si de descurcareata :) profesional daca esti pasionata cua devarat se merita, decat sa faci o alta meserie care nu-ti place deloc dar "face" bani mai multi, calvarul de a face in fiecare zi ce nu-ti place e infiorator. daca esti pasionata cu adevarat, facultatea nu ti se pare grea, cand faci cu pasiune nimic nu e greu, nu? :) e mult de citit (literatura de specialitate dar si beletristica) si mult de memorat. cand termini facultatea ai oportunitatile de lucru enumerate aici, adica pe site-ul facultatii de psihologie din Bucuresti http://www.fpse.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=34
astea sunt job-uri la stat, cu salariile de incepatori alea mici stiute de toata lumea :) ca sa-ti faci cabinet propriu dupa facultate trebuie sa lucrezi la stat o perioada si apoi sa-ti faci ucenicia pe langa un psihoterapeut atestat si p eurma sa dai si tu examenul de atestat. aici ai subiectele de examen de la admitere din anii anteriori http://www.fpse.ro/....../index.php si aici ai cursurile pe care le faci in facultate, toti cei trei ani http://www.fpse.ro/images/Planuri_invatamant/Psihologie/plan_inv-3ani.pdf
toate sunt de pe site-ul facultatii de psihologie din Bucuresti. mult succes!

| foxsilver a răspuns:

Crede-ma,daca ai pasiune, nimic nu este greu si merita din plin sa faci ceea ce iti place.Vei avea parte de satisfactii mult mai mari si mai multe dacat sa te chinuiesti sa faci ceva pentru care nu ai nici cea mai mica atractie.

| anonim_4396 explică (pentru foxsilver):

Stiu, sunt pasionata de psihologie, si as fii vrut cateva detalii

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Personal,nu cunosc amanunte, dar incerc sa-ti vin in ajutor cu niste site-uri, care sper ca iti vor fi de folos:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=34174-aici cauta la ultimile pagini.
http://www.fpse.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihologia e frumoasa, dar deloc rentabila.tongue Am prieteni care si-au ales meseria din "pasiune" (jurnalism, pishologia, biblioteci etc.), dar saracii traiesc pe un salariu de femeie de servici. E adevarat ca suna bine expresia"cand vrei sa faci ceva poti, cand faci ceva cu pasiune iti iese", dar ramane totusi o sintagma doar pentru cei carora li se adauga si noroc, pe langa pasiune.
Psihologie iti recomand daca ai sansa sa iti deschizi cabinetul tau sau daca ai cunostinte(a se intelege - pile) in domenii precum invatamantul, militar, etc. tongue Altfel, las-o ca o optiune psihologia, pentru mai tarziu cand vei fi cat de cat dezvoltata profesional.

| Dana211 a răspuns:

Tinand cont ca se intra fara admitere eu nu cred ca e o facultate grea absolut deloc, cat despre plata... sunt sigura ca e ok dar asta daca ai un loc de munca (pe care in general nu il gasesti)