| Anonimul6763 a întrebat:

Buna,merita sa fac facultatea la usb pentru agronomie? Se găsesc joburi? Și daca se găsesc cat de bine sunt plătite?

Răspuns Câştigător
| WangLouis a răspuns:

Bună!
Eu urmez în prezent cursuri de Agribuisness la USV Iași.
Joburi se găsesc și sunt plătite și bine. Cheia este să nu urmărești numai banul. Ni se pune des întrebarea 'daca banii aduc fericirea?'. Răspunsul este că da happy. Dar fericirea este adusa de bani făcuți din muncă neplăcută și fără pasiune? ...prea puțin.
Eu când am dat la facultatea aceasta, nu știam ce vreau și am ales-o tocmai pentru că îmi oferea foarte multe alternative. Ori să muncesc în economie la banca, anaf, apia etc., ori in agricultura (joburi foarte căutate si foarte bine plătite), ori să-mi întemeiez propria afacere, adică să fac ceva ce-mi place și în același timp să produc și bani.
E foarte frumos, trebuie doar să vrei! Succes!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca merita, ca de mancat trebuei sa mancam cu totii, deci agricultura va exista si cand va pica internetul sau curentul electric.
Pai sunt platite foarte bine, ca se munceste acoclo de la 6 dimineata la 6seara si evident ca se castiga foarte bine.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă nici nu ai terminat liceul și gândești financiar post universitar, mai bine termină liceul și mergi în occident la facultate, la muncă.
NU există facultatea care să te scoată pe bani mulți după terminarea facultății!
O iei de jos, licență, master, boboc la locul de muncă și apoi pe baza experienței, are loc o promovare și creșterea salarială!

| Anonimul6763 explică (pentru ValentinMihai78):

Am terminat liceul, doar că am vrut sa fac pauza un an

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Anonimul6763):

Ți-am zis, dacă vrei bani, mergi în occident.