| MariaEcaterina99Y a întrebat:

Buna. O sa trec direct la subiect. Problema mea este următoarea: am 22 de ani, sunt la drept, însă nu îmi găsesc locul aici. Nu stiu ce vreau sa fac. Sau ce vreau sa devin. Acum nu mult timp, am crezut ca e bine sa am o facultate, pentru cv. Dar după m-am întrebat dacă mie chiar îmi place ce fac, deși știam deja raspunsul. Nu. Nu-mi place.
Cred ca mi-as dori sa-mi iau un an de pauza. Sa fac voluntariat, sa călătoresc, sa vorbesc cu diferiți studenti de la mai multe facultati. Dar ai mei spun ca este o prostie. Pentru ca deja am o vârsta. Pentru ca după un an o sa fiu la fel ca acum. Chiar și mai mult, o sa-mi pierd aceasta abilitate de a învață. Dar nu pot. Nu pot sa fac o facultate doar ca sa o fac. Asa ca, vreau mai multe păreri. Sa văd ce spuneti și voi, poate o sa ma ajute sa iau o hotărâre mai repede și mai buna.

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

După întrebările precedente credeam ca încă ești la liceu thinking
Nașpa dacă nu știi ce sa faci în viață.

| johnnny123 a răspuns:

Nu spui in ce an esti. Daca esti in an terminal si te-ai chinuit deja trei ani cu facultatea, atunci ar fi o mare tampenie sa renunti atat de aproape de final (mai ales ca Dreptul iti ofera niste perspective foarte bune).

Daca esti intr-un an mai mic si ti-ai dat seama ca nu-ti place, atunci e mai ok sa renunti. Dar atentie, daca la 22 de ani vrei sa renunti si sa-ti mai iei si un an de pauza, s-ar putea sa fie cam dificil ca la 23-24-25 de ani sa o iei de la capat. Obisnuinta de a invata se deprinde foarte greu si se pierde foarte usor.

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa incerci sa faci voluntariat la o organizatie care sprijina lupta impotriva violentei domestice si sa iti folosesti cunoatintele din facultate

| JustDeedee a răspuns:

Bună! La 22 de ani încă ai tot viitorul în față. Sunt persoane care s-au lăsat de facultate din același motiv și s-au reapucat după un an, doi, dar la o altă specializare sau la o facultate cu totul diferită și acum sunt mulțumiți. Sunt oameni care nu au avut de gând să înceapă o facultate, dar la vârsta de 30 de ani s-au răzgândit și și-au continuat studiile. Nu există o vârstă anume la care trebuie să îți faci studiile, la care să muncești, la care să te căsătorești etc. Fiecare om are drumul lui și fiecare om are o vârstă la care e pregătit pentru ceva. Dacă ție nu îți place ceea ce faci și ești sigură pe așa ceva poate atunci ar trebui să te reorientezi spre altceva. Nu e un eșec, ci doar ți-ai dat seama că nu ți se potrivești. Sunt alții care termină o facultate crezând că e pentru ei, dar apoi se reprofilează.

| Wr3nch a răspuns (pentru JustDeedee):

Perfect corect, dar probabil parintii incearca sa ii spuna mai finut ca nu mai vor sa il intretina, mai ales un an degeaba, pana isi da seama ce vrea in viata.

| JustDeedee a răspuns (pentru Wr3nch):

Dacă ești la facultate tot trebuie să fii ajutat de părinți sau de cineva pentru că nu orice facultate îți permite să lucrezi pe lângă sau probabil nu ești destul de organizat cât să te împarți în mai multe locuri și le face numai de mântuială. În plus, părinții și-au asumat răspunderea când au făcut un copil și ce presupune creșterea lui, mă gândesc, dar aici e strict părerea mea și fiecare face cum îi taie capul.

| MariaEcaterina99Y explică (pentru Wr3nch):

Sa știi ca eu nu am stat deageaba anul asta care a fost online. Am muncit. Și mi se pare perfect normal sa lucrezi de la o vârsta anume. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Grozav. Dar in ce an esti? Daca ai intrat in 2 poti renunta lejer. Altfel ar fi cam pacat

| MariaEcaterina99Y explică (pentru Wr3nch):

Trec in 3. Mai am 2 ani propriu zis. happy

| Cristina12387 a răspuns:

Am o prietena care a terminat facultatea de drept si nu e deloc multumita de faptul ca a ales-o. Si-a dat seama de prin anul 2 ca nu e ceea ce vrea, dar s-a gandit ca daca tot a inceput-o atunci sa continue cu ea. Ulterior, a facut si masterul si acum lucreaza la o multinationala, dar n-am inteles prea clar ce face. A zis ca domeniul in care lucreaza e o combinatie intre mai multe domenii si e foarte mult de munca. A fost chemata la interviu pentru job-ul respectiv pentru ca facuse facultatea de drept si angajatorii au spus ca e facultate grea si asta inseamna ca e muncitoare. Majoritatea colegilor ei de departament au facut dreptul, dar ceea ce fac ei acolo nu prea are treaba cu dreptul. Si am auzit ca sunt multe firme care fac chestia asta. Adica sa primeasca pe un post, unde sa cere sa lucrezi mai mult, persoane care au absolvit dreptul. Chiar daca ce fac ei acolo nu prea are treaba cu domeniul juridic. Dreptul este o facultate grea comparativ cu multe altele. Iar daca te faci, dupa aceea, avocat sau judecator vei avea iar de munca o gramada comparativ cu multe alte job-uri de pe piata muncii. Parerea mea e ca nu e deloc tarziu sa te reorientezi spre o alta facultate, daca asta nu te intereseaza. Nu iti pierzi abilitatea de a invata in cazul in care nu mai inveti o perioada. Intr-adevar, poate ti-ar lua putin timp sa te readaptezi la inceput. Dar n-ai cum sa-ti pierzi abilitatea de a invata doar din asta.