| SetYourselfFree a întrebat:

Omi puteti da detalii despre facultatea de zootehnie,biotehnologii, protecția mediului și stiinta mediului? Cu ce se ocupa mai exact fiecare, ce meserii poti avea dupa si daca sunt de viitor, nu imi dati linkuri.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am colegi de liceu si de facultate care au facut protectia mediului si stiinta mediului ca facultate. Zic ca iti pierzi vremea, alege ceva serios, ai numai o sansa la o facultate in regim bugetat (daca doresti sa nu platesti nimic la facultate, pe bani faci cate vrei). Cei care au studiat in domeniul biotehnologie/geologie/protectia mediului/zootehnie NU lucreaza in domeniul in care au studiat. Practic au doar o diploma care NU se cere pe piata muncii. Mergi la targuri de cariere ca sunt atatea si vezi ce se cere. Se cer in general ingineri in diferite domenii cum sunt electronica, telecomunicatii, programare software. Se cer psihologi si traducatori, adica facultatea de psihologie respectiv cea de litere.
Mai auzeam de o facultate total aberanta cum este cea de agricultura, unde sa lucrezi dupa o asemenea facultate, poti oricand lucra pe camp nu iti trebuie o licenta in domeniu.
Daca vrei sa ai doar o diploma de studii superioare atunci poti sa mergi la una dintre specializarile pe care le-ai mentionat. Cel mai probabil dupa vei lucra in vreun call center sau pe un post de secretar unde ti se cere ceva cunostinte de pachet MS Office si o limba straina. Vezi ce facultate alegi, sunt ani din viata pe care nu-i mai revezi. Decat sa faci o facultate doar pentru diploma mai bine faci o scoala de politie care tine numai 1 an si esti subofiter dupa. Salariu bun si postul garantat. Daca vrei facultate poti academia de politie de la Bucuresti, academia de aviatie de la Brasov, academia navala de la Constanta...sunt optiuni si ajungi direct ofiter. Nu ai doar o diploma ci ai studiat pentru un post bun.