| girl28 a întrebat:

Pe viitor as vrea sa dau la Academia de Politie Al.Ioan Cuza din Bucuresti si as vrea sa ma pregatesc din timp.Imi puteti spune mai exact la ce materii trebuie sa ma pregatesc mai mult.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pe site-ul Academiei gasesti informatiile oficiale si corecte si le poti vedea aici http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html
La manuale si tematici gasesti, pe facultati, ce trebuie sa pregatesti. In afara de partea de invatat exista o proba sportiva, eliminatorie, care se da inainte de examenul scris si acolo dispare foarte multa lume. Ca materii ai romana, istoria si o limba staina, oricum le cam inveti ca ai si bac, insa pregateste-te pentru acea proba sportiva, partea de rezistenta in special - se da alergare in conditii meteo deseori neprielnice, fiind vara deci posibil foarte cald. Eventual vorbeste cu proful de sport poate te ajuta putin cu asta sau cu niste sfaturi. Succes!

4 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Politie=istorie.Deci trebuie sa-ti cunosti istoria propriului popor, pe urma la romana trebuie sa te descurci si o limba straina.Pa,pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la Limbi straine(engleza), proba fizica, istorie si gramatica happy sunt sigura Fundita?happy

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua,
probele Examenului de Admitere la Academia de Politie sunt:
- Istoria Romanilor,
- Limba Romana (Gramatica),
- Limba Straina (la alegere intre: Engleza, Franceza, Germana, Rusa sau Spaniola).
- Sport (Viteza, Rezistenta, Aruncarea mingii medicinale).
Pe Academiadepolitie.com gasesti tot ce-ti trebuie pentru o pregatire optima.

Mult Succes!

| Dorifto a răspuns:

Romana, istorie, latina