| Andr_Andrei_1996 a întrebat:

Salut,sunt elev pe clasa a 12 si a-si vrea sa dau la Academia de politie Ioan Cuza la Bucuresti sectia OSP.Imi puteti spune cu ce se ocupa o persoana care a terminat acolo?(salariu, avantaje, dezavantaje etc.) Multumesc!

1 răspuns:
| GabrielStn a răspuns:

OSP OSP, dar la Politia Romana, Politia de Frontiera sau Jandarmerie? Persoana care a terminat acolo este ofiter si in functie de structura la care este repartizat desfasoara activitati specifice compartimentului/biroului din care face parte. Avantajele ar fi faptul ca i un job stabil, salariu cat de cat ok pentru nivelul de trai din Romania ( dar foarte prost platit in comparatie cu munca pe care o desfasori - ma refer aici la complexitate, program, riscuri - asta in cazul agentilor de politie/subofiterilor ). Dezavantaje: foarte foarte multe lipsuri, management prost, lipsa dotarilor, dpdv logistic nu exista tehnica suficienta sau reparata/reconditionata, parc auto invechit, dpdv al resurselor umane deficit foarte mare.