| Etro a întrebat:

Bună. Pe viitor as vrea sa dau la facultatea de stomatologie. Cat de greu ar fi dacă eu sunt la Filologie? Și cam pe ce materii ar trebui sa ma bazez?
Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Eu am intrat la medicina generala dupa filologie deci se poate. Am inceput sa invat in clasa a11a. Biologia poti sa o inveti singur cu un pic de efort dar la chime am avut nevoie de meditatii pana sa prind notiunile de baza.

| Feri5 a răspuns:

Nu exista facultatea de stomatologie! Se numeste facultatea de medicina dentara.
La filologie nu faci biologie si chimie, iar tie iti poate parea foarte greu, cel putin la inceput. Dar, inainte de asta, trebuie sa treci examenul de admitere la biologie si chimie. La prima materie se da din anatomia si fiziologia omului, fara nicio notiune de igiena si patologie, iar la chimie vei da din chimie organica, care se studiaza in clasa a X-a si a XI-a.
Si da, e foarte greu si in facultate! Ai foarte mult de invatat, foarte multe stagii de practica, foarte putin timp liber.
Daca nu le ai cu biologia si chimia, nu-ti recomand sa mergi la medicina dentara! Sase ani de zile, cat dureaza facultatea, iti va fi un calvar acolo. Probabil ca nu vei fi promovat anumite examene si sa nu mai zic de materia de la anatomie, care e extrem de stufoasa.
Insa, daca te pasioneaza asa de tare domeniul, iti poti lua o carte din care sa inveti, macar pentru admitere, macar atat sa stii si tu, insa trebuie sa precizez ca lucrurile alea nu le vei sti, din cauza ca nu ai luat-o de la zero cu biologia din a 9-a.
Iti recomand manualul de biologie pentru clasa a XI-a, autor Carmen Salavastru si manualele de chimie pentru clasele a X-a si a XI-a. O carte foarte utila, care te va ajuta si in facultate (daca vei intra) este Compendiu de Anatomie si Fiziologia Omului, editura Corint.
E alegerea ta, de tind depinde, iar eu iti urez mult succes!

| Etro explică (pentru Feri5):

Mulțumesc. Am trecut întra 10 acum. Dacă învăț in timpul meu liber biologie și chimie m-ar putea ajuta? Mai ales ca domnul de biologie nu prea preda la ore si cred ca m-aș putea pregăti.

| Feri5 a răspuns (pentru Etro):

E foarte mult de invatat la biologie, iar daca inveti doar in timpul liber, nu zic ca-i rau, insa dupa abia 4-5 ani vei sti toata biologia. Eu zic sa iti faci un program, in care sa aloci anumite ore pe saptamana si sa inveti! Spor!

| Etro explică (pentru Feri5):

Mulțumesc.