| Afghfjhgthgh a întrebat:

Pentru a ajunge stewardesa ce profil de liceu trebuie sa urmezi? si mai exact ce fel de liceu? dati-mi va rog cat mai multe detalii despre meseria asta. Credeti ca se merita? big grin multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| MikiRozy a răspuns:

Pai pentru a deveni stewardesa poti sa te duci la profilul de turism si alimentatie. Eu sunt la acest profil si chiar nu este greu deloc + ca, daca te vei razgandi poti alege alta meserie pentru ca vei avea specialitate si in turism si in alimentatie. Eu una cred ca se merita, este o meserie banoasa si in + vei calatorii mult si vei vedea foarte multe tarilove struck. Sper ca te-am ajutat :*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe limbi străine, ai nevoie foarte mult de ele.
Mult succes!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Nu necesita vreun liceu ori facultate speciala, ci dupa terminarea acestuia este recomandat in prealabil sa urmezi un curs de pregatire care e destul de costisitor.

Trebuie sa urmezi Scoala Superioasa de Aviatie (SSAvC). Trebuie sa fi cunoscatoare de limba engleza si o alta limba straina la alegere, sa fi buna la geografia Romaniei si a Europei, vei da examen din astea.

Conditii de participare la cursul de insoţitoare de bord:
- minimum 18 ani impliniti
- diploma de bacalaureat
- dovedirea aptitudinilor medicale (certificat medical JAR-FCL 3, clasa 2)
- dovedirea cunostintelor de limba engleza şi geografie (a Romaniei şi Europei)

Date generale despre curs:
- program de instruire teoretica: 231 ore (includ examinarile de final de curs), aproximativ 8 săptămâni
- cost de instruire teoretica: 1.568 euro/pers
- pe parcursul instruirii teoretice candidatii pot opta pentru:
derularea pregătirii practice, contra cost (cca 1.350 euro)- prestatori: BlueAir, Tarom, Carpatair sau Medallion Air
- derularea instruirii practice pe cont propriu

Răspuns utilizator avertizat
| mixxjim a răspuns:

Poti face orice liceu, dupa liceu faci niste cursuri pentru care trebuie sa ai bacul luat si sa dai examen de admitere la engleza si geografie. Informatii mai multe gasesti aici, chiar la cei care organizeaza astfel de cursuri de calificare http://www.aviationacademy.ro/eng/?page_id=27

Răspuns utilizator avertizat