| vasi52 a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmezi ca sa devii contabil? Ma refer de la liceu la ce profil trebuie sa mergi si daca puteti sa-mi dati niste detalii despre acel profil.Si cateva informatii despre facultate.

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Poti sa faci orice liceu vrei si sa dai apoi la facultatea de Stiinte economice din orasul tau, daca ai, sau la ASE profil contabilitate si informatica economica.
contabilitate inseamna mate si economie.Ca sa te descuric foarte bine la facultate ai putea urma un liceu economic,profil contabilitate sau un liceu teoretic,preferabil mate info. Spun preferabil pentru ca mate info inseamna un nivel avansat si complex de mate pe care nu o sa prea il folosesti la facultate,de aia,poti sa urmezi orice profil de real:bio chimie,mate fizica,mate info engleza/franceza/germana ca daca ai trecut la mate,o sa fie bine. daca alegi mate info e o bataie de cap in plus.e un profil bun,foarte bun dar exigentele sunt foarte mari, profii severi, o sa inveti mate de o sa te saturi, info la fel, fizica si chimie nu mai zic.si pana la urma la contabilitate ai nevoie de un nivel de mate mult mai slab fata de ce aiureli fara vreo aplicatibilitate te invata 4 ani.
Nu iti sugerez sa faci profil de uman in niciun caz pentru ca te vei descurca greu sa calculezi, nu o sa ai mintea brici ca de la real.
La contabilitate am intrat si eu.

| Nxndxni a răspuns (pentru Nastia):

Cati ani de facultate trebuie sa faci ca sa ajungi contabil?

1 răspuns: