| PaulcereAjutor a întrebat:

Bună. Primesc reclama de la wellcode ca pregătește oameni în meseria de programare. A încercat cineva programul lor de mentorat? Merita?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca am mai scris pe undeva (in lipsa unei functii search a propriilor mesaje) sper sa nu acuz gratuit, dar acesti wellcode erau aia care dadeau cursantii in judecata pentru suma semnata la inceputul cursului, adica vreo 3000 sau 5000 de euro! Profitand de hibe legislative dar cu acoperire legala, multi s-au trezit dati in judecata, de fapt e si vina lor, la inceput te pun sa semnezi un contract cu suma completa a cursului, bun sa zicem 5000 euro, banii ii poti da in semestre sa zicem, ei la curs fie nu te invata mai nimic, fie notiunile sunt atat de complicate incat vrei sa renunti, in momentul in care tu ca cursant vrei sa iesi din joc, ei iti spun "nu nene, ai de platit tot contractul" si uite asa te trezesti ca desi ai beneficiat de 1 luna de "scolarizare" tu trebuie sa platesti pe toate cele 12 luni, o fi bine o fi rau nu ma pronunt.
Ideea este ca "inginerii" din spatele acestor afaceri de prost gust care se recomanda ca fiind smecheri de la google, sunt de fapt niste neica nimeni care au plimbat de 2 ori mapele programatorilor la google, asta nu-i face nici angajati la google nici minti ilustre, nu-s nici elon musk nici tesla;)

Vreti mai multe detalii despre acesti scammeri? gasiti si pe net, omul asta s-a luptat cu ei :
https://www.youtube.com/watch?v=U2wyP3lmjyI
https://www.youtube.com/watch?v=GdjZi27bHxg

Eu stiu un lucru hackerii profesinisti sau programatorii de la marile companii IT nu au facut MENTORAT nici la wellcode nici la nimeni, au invatat singuri!

| Frank51 a răspuns:

Există sute de firme din astea de mentorat, părerea mea este că nu ajută deloc o persoană să aibă mentalitate de programator, ci este o cale mai scurtă și mai riscantă de a ajunge în domeniu.

Dacă te uiți atent majoritatea firmelor au cursuri de frontend development, pentru că această ramură e cea mai simplă la prima vedere. Din păcate nu e așa.

O fi câțiva care ajung să fie angajați, dar 2-3 din sute, mii, zeci de mii este un procentaj halucinant de mic. Evită cursurile, ia legătura cu cineva pasionat pe grupurile de Facebook.

| adryang78 a răspuns:

Înainte să dai niște bani, vezi dacă ești potrivit pentru asta. Pe codeacademy sunt o grămadă de cursuri gratuite și foarte bine structurate, în cele mai diverse limbaje de programare. Mai sunt și alte site-uri, bineînțeles, dar eu ți-l recomand pe acesta.
Succes!