| anonim_4396 a întrebat:

Buna, revin din nou cu o intrebare legata de facultati. Am intrat la jurnalism la taxa si la litere la buget (cam mare ironia avand in vedere ca eu credeam ca va fi invers). Ce vreau eu sa stiu e, ce joburi imi ofera mai exact specializarea finlandeza? Ce pot deveni dupa absolvire? Pot sa devin traducator sau aia e posibil doar pentru cei de la LMA (limbi moderne aplicate)? Dar altceva? De la jurnalism stiu ca doar inspre jurnalism m-as putea duce, dar de la litere pe aceasta specializare unde?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"In functie de preferintele fiecaruia pot fi alese ocupatiile:profesor, traducator, jurnalist, editor de carte, cercetator, autor de dictionare, critic literar, bibliotecar.Totul depinde de performantele individuale si de specificul masteratului."

Am luat unul din raspunsurile de la o intrebare similara.

3 răspunsuri:
| proserpina22 a răspuns:

Mergi pe finlandeză, când cunoști o limba de genul ajută pentru că nu e știută precum engleza, și se caută oameni. La jurnalism e nasol, am o prietenă acolo și sunt puține șanse să faci ceva cu meseria asta.

| and0ra a răspuns (pentru proserpina22):

Pe finlandeza ma duc, mersi!