| Baiattt a întrebat:

Caut un loc de munca in Anglia si vad multe anunturi pe internet si as vrea sa ma ajutati aici ce ar trebui sa intreb si sa verific ca sa nu iau o mare tzeapa.Nu stiu engleza si de asta as cauta o firma de intermediere sau cum se zice sau pe cineva ca altfel as cauta singur.
Deci cand sun la anuntul respectiv care ar fi intrebarile importante ca sa ma lamuresc ca nu e o teapa?
1.Numele firmei de intermediere, numele firmei la care ma trimite cam astea ar trebui sa intreb? Si ce altceva?
2. Dupa ce aflu caut firmele pe net sau apelez la ceva asociatie sa verifice sau cum?
3.Tot am auzit ca trebuie sa iti faci documente si sa platesti pentru ele cam cat costa? Ca am sunat de exemplu o data si mi-a cerut aproape 4 mil pe documente.Nu e mult? Ca m-am si panicat... si nu am stiut sa reactionez.Cam in ce consta aceste documente si cam cat trebuie sa platesti ca sa ti le faci?

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, sugestii etc.

1 răspuns:
| RobertMoon a răspuns:

Salut, in principiu pentru o astfel de plecare in strainatate se ocupa un fel de intermediar al firmei respective care recruteaza muncitori din Romania, el fiind tot roman. De obicei cand gasesti un anunt cu oferte de munca in strainatate iti va raspunde aceasta persoana, pe ea trebuie sa o intrebi cum stau lucrurile cu cazarea, cu salariul pe care il vei primii in mana, adica salariul net, lucrurile astea fiind cele mai importante, daca locul de munca este in Europa probabil ca nu vei avea nevoie de pasaport sau alte chestii, doar buletinul si copii dupa diferite diplome pe care le ai, asta in cazul in care lucrezi calificat. Cele mai multe detalii ti le poate oferii angajatorul care se ocupa cu aducerea de muncitori din Romania, el stie cel mai bine cum sta treaba, iar documentele difera de la firma la firma...