| sepsi1 a întrebat:

Buna seara, am sa va povestesc niste lucruri.La unele sfaturi ale familiei am dat examen la academia de politie,am luat dar de cand am intrat acolo viata mea nu mai este la fel,nu imi place deloc acolo,nu pot sa ma acomodez cu colectivul,cu strictetile de acolo,totul mi se pare prea greu,si plus de asta nu imi place aceasta meserie,nu pot sa ma concentrez la nimic,sunt mai tot timpul trist,nu imi place sa fiu plecat de acasa,familia nu ma intelege si spune ca este spre binele meu sa stau,eu vreau neaparat sa plec pentru ca sunt foarte deprimat si simt ca am palpitatii,plus de asta mi-e frica de tot ce inseamna aceasta meserie,simt ca nu pot sa fac asta pe viitor,as dori sa fac o facultate normala, chiar daca sunt sanse mai mici sa ma angajez dar vreau sa fac ceva ce imi place, ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| paullaurentiu a răspuns:

Inteleg de ce nu iti place. Am lucrat intr-un sistem asemanator si anume in armata timp de 3 ani. Desi la inceput mie chiar mi-a placut, ulterior demisia din armata a fost printre cele mai bune decizii pe care le-am luat. Nu zic ca si tu sa faci la fel si nici nu vreau sa critic sistemul ( desi sunt numeroase motive pentru care as face asta ), dar daca nu iti place de la inceput ai sanse foarte mari sa traiesti o viata mediocra cu multe insatisfactii profesionale. Eu cred ca atunci cand faci ceva cu pasiune poti deveni expert si poti castiga mai multi bani decat daca ai face ceva ce urasti. Mai presus de toate, este in joc viata si fericirea ta, nu a familiei tale. Consider ca a-ti asuma greseala facuta si a renunta la ceva ce nu iti place este un mare act de curaj deoarece oamneilor le e frica de pierderi. Probabil ca si tie iti este frica acum de lucruri precum: ce o sa zica familia sau prietenii, unde o sa te mai angajezi, etc. Sau poate ca te gandesti la banii pe care i-ai putea castiga sau la timpul si efortul risipit pina acum. Exact asa gandeste si un jucator inrait de jocuri de noroc : " nu pot renunta acum dupa ce am pierdut atata " si ajunge sa piarda tot : casa, familie, fericire...
Probabil ca marea majoritate te vor sfatui sa nu renunti deoarece celor mai multi le lipseste curajul, asta fiind si unul dintre motivele pentru care vezi atat de putini oameni fericiti si impliniti.
Indiferent de alegerea ta, iti doresc multa intelepciune si fericire!

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu abandona inca! --- acorda-ti un timp de adaptare la noul mediu.

Asa sa te gandesti ca, odata si odata, tot va trebui sa tai "cordonul" care te leaga de confortul casei si familiei tale. Obliga-ti mintea sa gandeasca pozitiv---concentreaza-te pe avantajele meseriei alese( nu numai cele in plan material!). Constientizeaza ca problema este la tine--- perceptiile tale, vis a vis de mediul in care te aflii, sunt induse de o schimbare( te-ai rupt de fusta mămițichii!).A te lasa coplesit de schimbare, a abandona un "drum" inca de la inceputul lui inseamna inadaptabilitate --- oricand, in orice alta situatie, aceasta inadaptabilitate va fi marele tau handicap.

Asadar, fii barbat! In viata nu faci doar ce-ti place---viata este o lupta cu invingatori si invinsi.

| mixxjim a răspuns:

Intereseaza-te daca te accepta cu transfer simplu cei de la facultatea de drept. Pentru parintii tai - te poti angaja in politie daca faci dreptul si fara sa faci academia de politie, daca ei tin musai sa te faci politist dupa ce termini dreptul te angajezi in politiewinking Si pana atunci eheeee, cine stie ce-o mai fi... Decat sa te imbolnavesti de inima sau de ficat acolo mai bine renunta, sunt sigura ca parintii tai prefera un copil viu si sanatos decat un politist bolnav. Nu poti, nu poti, exista alte lucruri mai importante in viata decat un loc de munca in politie. Succes, ai grija de tine!

| Nickname1890 a răspuns:

Sfatul meu intotdeauna va fi fa ceea ce iti place. SI cu cat pleci mai repede de aici cu atat ai mai putin de pierdut. Daca tu NU vrei sa faci asta explica-le alor tai ca ai luat o decizie, esti major si doresti ca ei sa iti respecte aceasta decizie. Gandeste-te ce facultate ti-ar placea sa faci si intra la facultatea respectiva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu renunta inca daca esti la inceput asteapta o perioada vezi cu decurg lucrurile iar daca nici dupa o perioada nu gasesti ceva care sa te faca sa ramai cauta ceva ce iti place si ceea ce faci cu drag dar gandeste-te ca in viitor te poate ajuta doarte mult
bafta

| stpu a răspuns:

Of, academia de politie sau academiile militare sunt pline de fatalai. Nu ma refer numai la tine, dar ai vorbit cu ceilalti colegi sa vezi ca poate si eu simt la fel ca tine? Sunt multi care plang dupa familii, care sunt deprimati. Dar continua. Se adapteaza si intr-o zi ajung in Politie.
Mai presus de orice academiile te maturizeaza. Probabil la 20 de ani, noi, baietii, inca mai suntem copii si plangem dupa mami sau tati, dupa mancarea de acasa, dupa anumiti prieteni. Insa daca nu stii sa te adaptezi, atunci ce mai poti realiza in viata? Ce? Ca viata intreaga e o continua adaptare la noi conditii, noi provocari, noi confruntari etc.
Ar fi bine sa inveti sa-ti invingi deprimarea, dorintele si sa continui cu alegerile facute. Sa-ti asumi alegerile.
Bineinteles ca "dragoste cu sila nu se poate". E grav ca ti-ai dat seama ca nu-ti politia abia dupa ce te-ai vazut in sistem. E o problema la tine, ar trebui sa te gandesti mai bine ce-ti place si ce vrei sa faci in viata. Eu cred ca inca nu stii lucrurile astea. Ar fi bine sa-ti pui putina ordine in viata.

| danSS a răspuns:

Pleaca si fa ce iti place!

| electrovlad a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa stai 1 saptamana 2 sa observi daca poti sa te acomodezi cu succes daca nu si lucrurile se inrautatesc atunci fa ce iti place tie dar nu le spune parintilor tai de fapta ta deoarece ii vei supara ptc ei te iubesc si iti vor binele vor sa se mandreasca cu tine

| GabiIsBack a răspuns:

J3t de la politie.

| MrYoo00 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa faci ce iti place tie! Chiar daca sunt parintii tai trebuie sa te inteleaga si sa te lase sa ai ce meserie iti doresti si ce meserie iti place tie! Bafta!

| sepsi1 explică:

Totul nu este asa cum pare din afara sistemului,cand esti acolo vezi lucrurile mult mai "real" poate ca nu am luat viata in piept pana acum,dar cine crede ca motivatia ca sa lucrezi in politie este doar pentru un salariu stabil se inseala,un politist face mult mai multe sacrificii decat un civil, mai exact iti risti viata zi de zi stand de vorba cu tot felul de drogati, betivi, talhari, violatori.Cand vrei sa pleci in alt oras trebuie sa faci raport sa ti se aprobe, esti ascultate mereu la telefon, si multe alte dezavantaje din punctul me de vedere. Cand se termina academia daca nu ai o medie buna ai sanse mari sa nu prinzi la tine in judet si daca este sa prinzi in judet la tara sigur, in oras daca nu ai relatii nu ai cum sa lucrezi, este o adevarata birocratie. Este pacat ca noi oamenii nu ne gandim inainte sa facem ceva si regretam mai tarziu!

| anduu89 a răspuns (pentru sepsi1):

Eu am impresia, fara suparare, ca esti genul care fugi de orice responsabilitate.Right? si probabil ca si tu ai vrut sa intri acolo, nu doar parintii tai, pentru ca tu ai invatat, nu ei. daca chiar nu voiai, nu ai fi invatat si nu luai.asta e parerea mea.atunci ce facultate ti-ar placea sa faci? ma gandesc ca ai deja o idee mult mai buna daca te-ai gandit sa renunti la academie, asa fara regrete, care totusi, sa fii politist nu e chiar o nimica toata.am si eu multi cunoscuti care si-ar dori, de ce sa nu recunosc, am dat si eu la subofiteri dar nu am luat.am facut ASE-ul in bucuresti.in prezent lucrez la un supermarket, stres mult, ore peste program, foaaarte prost platit, cam asta.eu frate, n-as pleca de acolo nici daca as manca o data pe saptamana si as dormi pe jos.in fine..asta e pararea mea, eu nu te cunosc pe tine ce fel de om esti, dar sigur nu esti unul cu capul pe umeri daca vrei sa faci asta fara sa ai deja un alt loc unde sa te duci mai bun, fara suparare.in fine; asta e pararea mea.bafta man!

| anduu89 a răspuns (pentru sepsi1):

Esti tipicul neadaptat.cum sa pleci cand nici macar nu ai terminat? de ce? ca nu-ti place mancarea, ordinea sua ce se mai face pe acolo? jalnic din punctul meu de vedere.e foarte posibil sa vrei sa renunti mereu cand dai de greu.

| anduu89 a răspuns (pentru anduu89):

Eu am facut ase-ul in bucuresti.momentan lucrez la un supermarket.stres, ore peste program anapoda, salariu foaaarte prost, amnenintari de concediere, faliment.nasol! sa pleci din sistemul asta, cand nici macar nu ai inceput, nu mi se pare chiar normal.inca nu stii cum e sa fii politist cu adevarat, doar din auzite probabil.am si eu prieteni care au facut la subofiteri.si lor le-a fost greu in scoala, dar dupa s-au declarat multumiti.nu-ti place? ce anume? probabil ca esti genul care fuge de responabilitati, de orice gen.sincer, am dat si eu la subofiteri o data, dar ma depasau cu mult probele sportive(la carte sunt sigur ca as fi luat), dar tu daca ai reusit sa intri, crede-ma e pacat.cei care spun pleaca spun asta pentru ca ei nu pot ajunge niciodata acolo. oricum, tu cu tine trebuie sa iei o decizie.dar cred ca si tu ai vrut sa intri acolo, nu doar parintii.pentru ca tu ai invatat, altfel nu invatai suficient si nu luai, simplu.totusi, cred ca ai dat de greu pe acolo, ai fost genul de baiat al mamei, cocolosit, lasat mereu sa faca ce vrea, si acum iata rezultatullaughing o sa-ti revii tu copilas, sper doar sa nu fie prea tarziu.oricum...bafta frate.sa-ti vina mintea la cap cat mai repede

| anduu89 a răspuns (pentru anduu89):

Eu recunosc, in facultate mi-a fost bine, oarecum.mult de invatat, profesori retardati, dar per total, ok.dar acum...nu ca regret, dar bugetarul e tot bugetar.haina de politist nu poate fi contestata.mereu i-am respectat, pentru ca mi se pare normal, si ei chiar impun respect, orice ai zice.cat despre faptul ca stai cu infractori, man, nu locuiesti cu ei.infractori oricum vedem zilnic.in fine, m-am bagat si eu ca musca-n lapte.e decizia ta, poate buna, proasta, dar gandeste-te sa nu regreti.de plecat poti pleca oricand din poilitie, dar sa te mai intorci nu.asta e sfatul meu