| AndraNicoleta a întrebat:

Am si eu o mare nelamaurire. Astazi am dat cererea de demisie la serviciul de resurse umane. In cerere am specificat ca nu vreau preaviz (sa fie prin acordul partilor), insa nu a fost inca aprobata. Mi s-a spus ca voi fi sunata cand se va aproba. Acum ma intreb, oare exista posibilitatea sa fiu sunata si obligata sa stau in preaviz? Sau mai rau, sa fiu sunata la sfarsitul saptamanii viitoare si trimisa in comisia de disciplina pe motiv ca am absente nemotivate, avand in vedere ca eu de luni imi voi inceta activitatea?

Mentionez ca in contractul de munca scrie ca perioada de preaviz in caz de demisie este de maxim 20 de zile.

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Eu as spune sa mergi luni la servici sa clarifici situatia, nu cred c-ar fi asa o mare drama sa mai calci o zi pe-acolo. Daca in contract scrie ca ai preaviz, e un contract semnat si de tine, asta inseamna ca ai fost de acord cu conditiile respective. Ai dreptate, ar putea sa-ti incheie contractul de munca cu vreun articol nefavorabil pentru tine, si la asta se uita angajatorii urmatori. Mergi luni si roaga-i sa-ti aprobe cu acordul partilor, vorbeste cu vreun sef cu care te intelegi bine sa te ajute, nu te lasa doar in baza celor de la RU, poti avea surpirza sa constati ca aia care se ocupa de dosarul tau a intrat in concediu, sau a uitat, sau nu le pasa pur si simplu (stii mai bine care-i sistemul de lucru) si te poti trezi in vreo situatie neplacuta chiar si fara intentie. Oricum, trebuie sa-ti faci fisa de lichidare, sa ai semnaturi ca nu ai datorii pe-acolo etc, sa nu te trezesti peste 2 luni ca-ti imputa astia cine stie ce suma de plata, apoi trebuie sa-ti predai lucrarile, nu poti pleca de la un servici ca si cum ai iesi dintr-un magazin, inchizi usa si adio.

| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

Hey iti dai demisia si iti bagi picioarele in firma lor. Ce poate sa iti mai spuna atat timp cat tu nu ai comis legalitati care sa puna in pericol afacerea, oameni din interior sau ai divulgat informatii cu specificatii contractuale si asa mai departe. Cauta un job mai bunwinking

| AndraNicoleta explică (pentru AllexStefanPhoto19):

Offf...firma lor este de fapt Primaria Capitalei...si regulile sunt ceva mai stricte.