| anonim_4396 a întrebat:

In luna Noiembrie m-am angajat la Fan Courier,lucrez numai program de noapte ( norma intreaga ) si din motive personale m-am decis sa plec fara preaviz. Nu prea le am cu codurile muncii, am tot cautat pe internet model de demisie la zi si cica nu exista.

Exista doar incetarea CIM art. 55 lit B prin care CIM se incheie de comun acord sau lichidarea la zi. Maine vreau sa merg sa imi depun cerere ca sa pot sa plec de la firma si vreau sa stiu cum sa formulez cererea. Tin sa mentionez ca sunt inca in perioada de proba, iar pe contract este trecut ca trebuie preaviz in cazul demisiei. Dar am mai avut colegi care au plecat cu lichidarea la zi. In fine, ca nu prea inteleg care este diferenta intre aceste doua : lichidare la zi si incetarea CIM cu acordul partilor. Nu prea le am cu codurile muncii si tot ce tine de acestea. Nu prea am lucrat cu astfel de contracte. Mai mult am colaborat cu diverse societati si era cu totul diferit. Lamuriti-ma ce si cum.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in perioada de proba poti pleca cu o simpla notificare si fara a motiva si nu trebuie sa respecti perioada de preaviz.
Conform Codului muncii, republicat in 2011, art.31, alin.3, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Ioandelasal are dreptate. Au survenit modificari in Codul Muncii care iti permit sa renunti la job in perioada de proba doar cu o simpla notificare scrisa, fara a fi motivata si fara a fi obligat sa respecti vreun termen de preaviz.