| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Care sunt atribuțiile pe care trebuie să le aibă un inspector de mediu? Trebuie neapărat și permisul de conducere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protejarea factorilor de mediu, cum ar fi apa, aerul etc
sănătatea oamenilor implicați, mai exact salariații companiei și vecinii;
modul de gestionare a substanțelor chimice și periculoase, a deșeurilor și ambalajelor etc,gestionarea actelor normative de mediu;
elaborarea programului de management de mediu,
coordonarea procesului de instruire în domeniul mediului,elaborarea programului de monitorizare a factorilor de mediu,
monitorizarea factorilor de mediu, realizarea auditului intern, elaborarea programului de audit intern, întocmirea documentației de management de mediu;
raportarea activității de mediu.
Are destul de multe atribuții și responsabilități, însă sunt posturi foarte puține, găsești foarte greu post pe așa ceva, eu am facultate în domeniu și nu am găsit post, cel puțin în orașul meu nu sunt.
Permis de conducere nu trebuie neapărată, depinde dacă lucrezi în cadrul unei firme sau la stat, gen realizezi audit de mediu la mai multe firme, nu doar în cadrul uneia.