| Stefan7656AB a întrebat:

Bună seara, a trecut cineva prin situata sa aibă permisul de conducere suspendat și sa conducă în perioada suspendării? Eu am făcut asta și nici nu am oprit la semnalul polițistului cu un atv. am discutat cu un avocat și mi-a spus ca voi primii dovada de la data care trebuia sa îmi recuperez permisul adică 25 februarie, pana când voi fii judecat și da cunosc cazuri care au dovada de conducere de 6 luni chiar și un an, nu asta e ideea, ideea e ca nu știu dacă voi primii dovada în situația în care era suspendat..mulțumesc seara bună

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are dreptate avocatul, vei primi dovada cu drept de conducere doar dupa expirarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce cu care ai fost sanctionat anterior.

| Stefan7656AB explică (pentru Ioandelasal):

Adică voi primi dovada, la 25 februarie peste 8 zile mai exact va expira perioada de suspendare anterioara, și înțeleg ca voi primii dovada de conducere pana ce voi fi trimis în judecata? Sau e o gluma făcută ca toți ceilalți de pe TPU mulțumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan7656AB):

Da, vei primi dovada, pe cate 30 de zile, pe timpul urmaririi penale si a judecatii se aplica prezumtia de nevinovatie.
Doar dupa condamnare permisul de conducere iti va fi anulat.

| Stefan7656AB explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos, nu știam sigur, avocatul mi-a spus ceva dar asta a fost fix în ziua întâmplării și eram foarte stresat nu înțelesesem atât de bine, seara buna.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dovada la ce sa primești?
Vei primi un dosar penal in schimb.

| Stefan7656AB explică (pentru suntserios):

Știu asta, însă până voi fii judecat era întrebarea mea, mai pot circula? Mi de eliberează o dovada de circulație pana când voi fi trimis în judecata?

| Stefan7656AB explică (pentru Stefan7656AB):

Nu știu cum funcționează, un avocat mi-a spus pur și simplu sa fac o cerere la comandant și sa îmi ofere dovada cu drept de circulație pana ce voi fi judecat, dar vreau sa știu sigur dacă a trecut cineva prin asa ceva și dacă chiar asa se va întâmpla

| Stefan7656AB explică (pentru suntserios):

Nu mai spui nimic domnule HATER? CUM CE DOVADA SA PRIMESC? Citește mai sus ce a spus domnul ca voi primii dovada de conducere.