| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Ce diferențe sunt intre ospătari și picoli? Ofer funda pentru răspuns detaliat.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Picolul este un ajutor de ospatar si poate fi:
1. Un elev la o scoala profesionala de alimentatie publica ce face practica.
2. Un ucenic ce se pregateste la locul de munca.
3. O persoana care doar indeplineste sarcini pe langa ospatar.
In functie de locul de unde provine si ce este, poate sa indeplineasca mai multe lucruri.
La general, picolii ajuta:
1. Debarasarea meselor.
2. Servirea la masa de catre ospatar, aducand diferite lucruri.
3. Aranjarea meselor pentru diferite festivitati.
4. Aducerea la masa a diferitelor produse simple: apa, sucuri, servetele.
5. Urmareste la mese daca este totul asigurat.
6. Transmite ospatarului diferite cerinte ale clentilor.
Ce nu fac picolii:
1. Nu servesc la masa mancare si bautura.
2. Nu preiau comenzile initiale.
3. Nu incaseaza bani.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un picolo este un fel de ajutor al ospătarului. El adună de pe mese după ce cilenții au plecat.