| Alex737889 a întrebat:

Bună Seara! Dacă termin Facultatea de Drept din Timișoara m-aș putea angaja în poliție ca ofițer sau subofițer? Sau este musai să faci școala/academia? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te-ai putea angaja dar numai daca se cauta juristi pentru incadrare din sursa externa, indeplinesti toate conditiile ce se vor cere si reusesti la examen.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Intrebarea e de ce dracu te-ai angaja ca ofiter sau subofiter ca sa iei 5000-6000-7000 de lei. daca tot termini dreptu fa vere sa iesi magistrat sau procuror avocat si asa iei peste 11000 de leiwinking si iti zic eu ca e mai smecher sa fii avocat decat sa fii un parlit, tine minte ca tu ca avocat nu esti sluga altuia, ca ofiter ai altii mai sus ca tine care te comanda dupa cum vor ei, bine si la avocatura ai alti sefi, dar nu la fel de naspa cum i-ai avea daca ai fi ofiter.Tu dupa ce termini facultatea asta daca te faci avocat poti sa fii asa destept incat sa-ti deschizi tu propria ta afacere individuala, un notariat individual si sa faci la bani de sa te plictisesti sa fii pe pl ta.

| Simpatic a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Stii cum se ajunge magistrat? dar avocat?
iti spune ceva examenul de la unbr?
sau
examen absolvire INM?

crezi ca aceste examene grele le poate trece orice absolvent al facultatii de drept?

nu este ca la stomatologie te anunt, acolo unde toti devin "medici"

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Simpatic):

Ba eu zic doar ca, daca tot te-ai chinuit sa faci facultatea aia 4 ani, de ce sa nu incerci sa ajungi cat mai sus posibil, asta era ideea. daca omu vrea sa ajunga pur si simplu politist sa faca academia.

| Simpatic a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Ai dreptate ba!