| Alex737889 a întrebat:

Bună seara! În ce constă trecerea din corpul subofițerilor de poliție în cel al ofițerilor de poliție? Trebuie să ai o Facultate făcută pe lângă școala de poliție pentru a putea trece? Vă mulțumesc!

1 răspuns:
| Eva1Iza a răspuns:

Bună! Da, din câte știu orice avansare de grad se face și cu ajutorul unei facultăți făcut. Dar totodată mai știu că se dă și un examen de trecere de la subofițeri la ofițeri. Oricum o facultate absolvită îți poate ușura avansarea. În general, facultățile în domeniul psihologiei, drept, asistență socială sunt văzute mai utile în domeniul poliției pentru că se concentrează asupra interacțiunilor cu oamenii, articole pentru drepturile omului, legi etc.