| username1001 a întrebat:

Întrebarea mea e un pic mai lungă și implică mai multe categorii de subiecte. Sper sa aveți răbdare și să-mi răspundeți cu credeți dvs de cuviință. Am 18 ani, sunt la liceu. Deși poate ar părea cam târziu, eu de acum nu demult am început să iau decizii pentru mine. Adică am fost un copil până mai deunăzi. am învățat la școală în 1-4 foarte bine, după în 5-8 n-am mai învățat, pentru că așa am crezut eu de cuviință. Acum am foarte multe goluri și nu știu spre ce să mă îndrept. Ca oricare altcineva, aș vrea sa am un viitor și m-am gândit că poate ar fi ok undeva în poliție sau la SRI. Deși am goluri, simt că pot să fac multe dar sunt genul de persoană nehotărât. Îmi plac istoria foarte mult, pictura, muzica, IT, sportul, cărțile. De fapt, nu știu care e scopul...sunt încă dezorientat. Nu știu de unde să încep ca să nu greșesc. Ce ar trebui să învăț ca să fiu o persoana cu adevărat informată. De fapt, sunt încă dezorientat. Îmi pun prea multe întrebări și sfârșesc prin a nu trăi deloc în viața reală. Nu cred ca sunt nebun; adică asta e dilema mea. Scopul. Am crezut c-o sa am mai mult de scris dar m-am gândit și am ajuns la aceleași concluzii și am hotărât că nu mai are rost. Am multe întrebări dar nu știu. E ceva...ciudat. Nu știu ce și cât ați înțeles din întrebarea mea. A fost laconic în raport cu toate gândurile care-mi trec prin cap în doar 12 de ore.

3 răspunsuri:
| Juviia a răspuns:

Toata lumea isi pune intrebari la 18 ani.

| nirocino a răspuns:

Probabil toţi suntem dezorientaţi la 18 ani. Ne punem întrebări, uneori retorice, căutând apoi răspunsuri în fraze savante. De fapt e simplu, lasă viaţa să curgă, bucură-te pentru această vârstă frumoasă, pune-te la punct cu şcoala, recuperează "golurile" din cunoştinţele tale iar restul va veni de la sine. Baftă!

| username1001 explică (pentru nirocino):

Mulțumesc, apreciez mult.