| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Sefa m-a jignit de nu mai faceam doi bani... a tipat, amenintat si toate cele (asta doar pentru ca ii o descreierata cu nervi si s-a intamplat sa gresesc ceva). Luni as vrea sa demisionez, chiar nu mai pot lucra sub comanda unei frustrate ce are chef sa-si verse nervii cum ii vine (pana la urma sunt tanar si istet, nu doresc sa las hoasca aia sa ma calce in picioare cum vrea ea, nu ca as fi primul sau ultimul care si-a luat-o de la ea). Pot demisiona fara preaviz? Aveti ceva sfaturi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara preaviz nu poti, conform legii.
Insa poti depune o plangere impotriva sefei, la conducerea firmei sau sa ceri audienta. In acel caz, probabil te vor muta sub comanda altei persoane.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Bula):

A functionat si fara preaviz. I-am explicat doamnei de acolo situatia si mi-a dat o foaie pe care nu s-a mentionat nimic de preaviz. Am obtinut ceva semnaturi, am mai completat eu si gata. Asa ca am plecat direct acasa.

| Bula a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Au scapat repede de tine, sa nu depui vreo plangere...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sefa nu are pe cineva deasupra ei? Daca nu, fii baiat destept si inregistreaza vita, fa-i plingere. Si de-al naibii nu pleca. Pleci cand vrei tu, nu cand vrea ea.

| Goete a răspuns:

Sau poti sa o dai in judecata pentru insulte si amenintari, inregistreaz-o si spune-i ca doar pentru faptul ca este sefa ta nu are acest drept.
Si dupa ce ii spui asta, ii poti spune ca tu auzi doar ceea ce spune cand o spune cu educatie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, cine nu te lasa? dai drumul, gandeste-te ca asa ai scapat de ea si de jigniri si de munca si poti sa iti cauti in alta parte. Ca doar nu te tine nimeni cu forta poti pleca oricand si sa te duci in alta parte.

Totusi mai asteapta putin pana se termina luna lui octombrie ca sa iti ei banii (salariul intreg) si tichetele de masa si iti faci lichidarea si GATA ai terminato, mai rezista un pic.

| Stropdeploaie a răspuns:

Salut.~! Tine minte ce ti voi spune in continuare!
Te sfatuiesc sa nu ti dai demisia! Te a jiignit.cum spui tu. Taci si mergi mai departe! daca ti vei pleca vei ajunge la alt loc de munca si e posbil sa sari din lac in put! Tesfatuiesc sa ramai la locul de munca, Te sfatuiesc sa o infrunti! Sa i dai o replica.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Stropdeploaie):

Multumesc de sfat insa daca nu o faceam acum, mai tarziu as fi regretat. De data aceasta am fost foarte hotarat sa plec din acel loc, iar din momentul in care am completat acea cerere nu mai vedeam cale de intoarcere.

| biancaebar a răspuns:

Da, poti sa demisionezi este dreptul tau de putea renunta daca nu esti conform cu situatia aceea. Sfatul meu este cand o sa ajunga momentul demisionarii sa fii calm pentru ca o sa ai mai multe de castigat decat de pierdut asa ca nu te uita inapoi si tot inainte! Bafta