| SANDREIH a întrebat:

Buna seara TPU,
Acum ceva vreme am postat prima mea intrebare aici si anume cu gandurile mele de suicide, din fericire nu ma mai gandesc la asta, doar ca ma simt dezamagit in legatura cu actualul loc de munca, ma simt neimplinit si doresc sa fac mai mult si am ciuda ca fostii colegi din facultate au posturi mai bine vazute si platite, eu au si avans ca au facut mate-info in liceu, eu vin de la stiintele-naturii, am terminat facultatea dar ma simt dezamagit ca in fiecare an sunt respins la marea majoritate a firmelor din orasul meu cu exceptia ultimii in care sunt acum, nu zic ca nu este firma buna, este buna, si vazuta dar eu doresc mai mult de atat, problema este ca nu stiu exact ce anume sa invat ca programator(si sunt si programator pe postul actual), ba sa invat java, ba c#, ba web, sunt total nedumerit si nu vreau sa sufar dupa deciziile mele dupa aia ca nu este bine ca nu se mai gaseste sau se cer dupa aia pretentii prea mari pentru cineva care este la inceput de drum.Ma simt gol cand vin acasa si fara chef de viata, fara vlaga sad

Daca aveti sfaturi, carti, surse de invatare, voi fi foarte recunoscator, problema e ca am si moralul scazut in perioada asta, urasc vremea de afara, ma refer la cerul gri, vremea deprimanta sad

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Buna. Ma bucur ca esti mai bine. Uite, nu stiu foarte multe despre programare, chiar daca in departamentul meu avem si 2 programatori de care raspund, dar pot sa iti spun ca orice limbaj nou de programare poate fi o oportunitate in plus, fie ca vorbim de MySQL, C Sharp etc etc. Ia-o ca pe un challenge: studieaza 1 ora pe zi, cand vii de la birou. Vei vedea cum, paradoxal, nici nu vei mai fi fara vlaga si cum iti va reveni cheful de viata. Trage tare si vei reusi. La urma urmei, esti deja pe drumul cel bun. A da, si nu te mai compara cu altii, e o greseala fatala. Incearca pur si simplu sa fii mai bun ca ieri. In fiecare zi.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pai ia partea buna...
Ai un loc de munca? Ai!
Lucrezi in domeniul in care ai studiat? Da!
Pai, ei bine, mare parte din stundenti ajung sa munceasca in cu totul alte domenii decat cele la care au studiat. Deci din nou ar trebui sa fii recunoscator.
Acum ca Romania nu este foarte evoluata in privinta it-ului, asta este, trebuie sa te multumesti cu postul actual pentru moment si sa cauti mereu ceva mai bun.

| TCosminn a răspuns:

Imi pare rau sa citesc despre problemele tale. uite o carte care pe mine m-a ajutat foarte mult: Secretele succesului - Dale Carnegie. Iti mai recomand una dar pe aceasta trebuie sa o studiezi: Psihologia persuasiunii - Kevin Hogan. Și ca un remediu pentru "fosta" ta depresie: Motive pentru a zambi - Zig Ziglar. Spor la citit!

| Thealexis a răspuns:

În primul rând, să știi că deși pare un clișeu, „după noapte vine zi" e o chestie pe bune. Mulți absolvenți de facultate au job-uri cu mult sub nivelul pregătirii lor, dar uneori vine și șansa ta, aceea de a „crește" în carieră sau de a fi apreciat și plătit ca atare. Unii au norocul ăsta la 20 de ani, alții la 35. Important este să arăți că te descurci, că ești rezistent. Patronii văd asta, iar unii chiar apreciază acest lucru. Dacă tu te manifești și la locul de muncă așa cum te manifești aici - deprimat etc - atunci să știi că nici angajatorii nu te vor vedea ca pe un salariat puternic, rezistent, care le poate aduce un plus și care să merite recompensat pentru asta. Pe de altă parte, dacă un job ajunge să te deprime, atunci e bine să-l schimbi cât de repede poți. Chiar dacă trebuie să te muți în alt oraș. Nu e o tragedie plecarea în altă parte a țării, să știi. Important e să ajungi să faci ceva care să-ți placă, să fii apreciat pentru asta și să fii plătit decent. Cât despre depresii, ai nevoie de prieteni, nu de stat în casă sau de privit cerul gri. Și cerul gri e frumos dacă știi să-i vezi frumusețea.

| Strugaru_Emanuel_1995 a răspuns:

Citeste Bbilia.

| RoxanaTofana a răspuns:

Buna, iti recomand sa vizitezi site-ul nostru, exista posibilitatea sa gasesti o oportunitate, www.LocalJobs.ro