| Stanila_Alice_Nicole_1994 a întrebat:

Buna seara TPU! Cine stie sa imi zica si mie niste detalii despre tehnica dentara, pe ce materii se bazeaza admiterea la facultate? Trebuie sa ma pricep la ceva inainte de admitere?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Conditiile de admitere depind de fiecare facultate in parte, si sunt mai multe prin tara. Poti vedea aici o lista cu facultatile de profil din tara si conditiile pentru fiecare din ele (dosar, dosar+examen, ce materii etc). http://www.studentie.ro/admitere/admitere-tehnica-dentara-d16-dl74-s308
De priceput in mod special poate nu e cazul, insa ar fi util sa ai rabdare, atentie la detaliu, sa poti manevra cu usurinta obiecte relativ mici, gandeste-te ca tu de fapt o sa faci dinti pe care si-i pune lumea in gura, dinti pe care ii faci dupa "amprenta" luata din gura pacientului, deci e ede bibilit la dintele ala sa iasa bine, sa poti fi un bun specialist sa ai clienti si comenzi. Succes!

| Stanila_Alice_Nicole_1994 explică (pentru mixxjim):

Multumesc foarte mult! Din fericire sunt o persoana cu multa rabdare, de aia am si ales sa ma orientez spre jobul asta! happy

1 răspuns: