| Lauralauratrusca a întrebat:

Buna,

Spuneti-mi daca nu ma mai duc pur si simplu la serviciu si trimit demisia pe mail ce mi se poate intampla?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, art.79, in caz de demisie trebuie sa lucrezi perioada de preaviz, stabilita prin contractul individual de munca ori contractul colectiv de munca aplicabil, dar nu mai mult de 15 zile calendaristice pentru personalul de executie si 30 zile calendaristice pentru cel de conducere(daca angajatorul nu renunta la preaviz). Daca nu le lucrezi angajatorul iti poate desface disciplinar contractul individual de munca, pentru absente nemotivate si aceasta ar fi o pata pe activitatea ta. Numai bine!