| alexlipo88 a întrebat:

Ce se intampla daca imi dau demisia de la serviciu prin neprezentare la lucru? Ma poate sanctiona cu vreo abatere disciplinara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, iti poate desface disciplinar CIM pentru absente nemotivate. Momentan n-ar fi o ptoblema dar te poate costa ulterior, cand vei vrea sa te angajezi. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia nu e demisie, e chiul. Pentru asta te dau afara si nu mai ai dreptul la somaj, iar la viitoarele incercari de angajare, daca se afla o sa ai probleme. Te vor considera neserios. Daca vrei sa renunti la un serviciu, trebuie sa gasesti totusi o motivatie plauzibila, nu sa chiulesti pur si simplu.

| DieBitch a răspuns:

Cam da, tu esti nevoit sa anunti seful, te baga in preaviz 20 zile, pana isi gaseste om dupa esti liber!

| alexlipo88 explică:

Ca sa inteleaga toata lumea, o sa dau mai multe detalii.Eu lucrez intr-un supermarket si de vreo luna si ceva am probleme de sanatate din cauza la ridicaturi, ridic foarte mult chiar si 2 tone/zi. Ultima saptamana din iulie am avut concediu medical ca nu m-am simtit deloc bine si concediul medical s-a prelungit cu concediul de odihna care este valabil pana luni in 13 august.Eu am de recuperat 2 zile la lucru pentru ca nu am putut veni un weekend la lucru(din luna iulie) din motive personale anuntand seful ca nu pot veni.Medicul specialist mi-a interzis sa mai ridic, sa mai depun efort fizic cel putin o luna de zile. Daca ma duc luni la lucru sa imi prezint demisia(la zi, fara preaviz), ei nu o sa accepte pentru ca am de recuperat 2 zile si ei nu vor sa piarda zilele alea vor sa le lucrez, dar eu nu mai pot sa ridic, ei nu vor sa inteleaga parca is batuti in cap, omu cand e bun e de pastrat, cand nu mai e bun, da-l dracu! Si eu am zis ca n-are rost sa ma cert cu ei ca sa imi semneze demisia pentru ca oricum nu vor asa ca nu voi merge la lucru si ii voi anunta telefonic. Daca accepta bine, daca nu, nu. Voi cum credeti ca e mai bine sa procedez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexlipo88):

Demisia este demisie, vor sau nu, n-au ce face. Problema este ca trebuie s-o depui din timp. Nu stiu cit este dupa noul cod al muncii, dar inainte perioada de preaviz era de 15 zile.