| Diana1656 a întrebat:

Stie cineva ce facultate ar trebui sa urmez ca sa lucrez in domeniul IT? Mai exact, ce departament. Sunt din Craiova si aici am doar 2 optiuni: departamentul de informatica din cadrul Facultatii de Matematica si Stiinte ale naturii si mai este Facultatea de Automatica, Informatica si Calculatoare, dar acolo nu as sti ce departament..rog sa raspunda doar cei care stiu sigur! Va multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, ambele sunt de IT.
La mate-fizi este mai mult teorie (software), la celalalt este mai de practica (hardware). Notiunile de baza insa se invata in ambele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Peste tot ai doar aceste doua variante. La informatica faci strict partea de software, la AC faci si partea de hardware + electrotehnica. Depinde de tine ce vrei sa faci pe viitor

| pufulescu a răspuns:

Daca nu esti de mica genul " nerd " cu nasul in calculator si programe toata ziua... bine ar fi sa faci ceva ce include si automatica, electrotehnica, alte chestii care te-ar putea ajuta mai tarziu sa iti gasesti un job in caz ca nu te descurci asa super cu programarea.
Mai concret un electrician poate repara autoturisme, masini de spalat, utilaje si PC-uri. Un IT-ist scos din programare nu prea vad cu ce se descurca!