| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca facultatea de medicina din Constanta, la universitatea Ovidius, este recunoscuta international?
As vrea sa plec in SUA dupa terminarea studiilor dar nu zice nicaieri cum ca ar fi recunoscuta...
Help please sad

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nicaieri in lume notiunea de recunoastere internationala. Universitatile acreditate din Romania (deci si facultatea de medicina de la Ovidius) sunt recunoscute in tarile cu care Romania are tratate bilaterale, respectiv in toata Uniunea Europeana, Elvetia si cateva tari asiatice si africane.
SUA nu recunoaste studiile medicale din Europa, nici din Romania, nici din orice alta tara europeana. In schimb, ca absolvent de medicina in Europa iti permite sa te inscrii in sistemul Step. Adica iti permit sa dai 3 examene care iti echivaleaza studiile. Ele se dau in SUA sau in cateva tari europene (cred ca al treilea se da numai in SUA), se organizeaza anual si poti da cate unul pe rand. Primul e din preclinice (biochimie, anatomie, embriologie, fiziologie), celelalte doua din clinice. Sunt foarte grele si promovabilitatea este de cam 15-20%. Poti insa sa il dai pe fiecare de mai multe ori, in general, ai nevoie sa inveti cam 2-3 ani pentru fiecare (in cazul in care ai fost un student foarte bun). Dupa ce le promovezi pe toate 3 poti incepe un rezidentiat in SUA. Costa in jur de 1000 de dolari fiecare (plus drum, cazare, carti dupa care sa inveti). Cred ca le poti da in orice ordine si poti incepe cam din anul V de facultate (oricum, ca sa ajungi sa practici in SUA trebuie sa ai facultatea absolvita ici, cu licenta luata si toate 3 stepurile luate)

| Ruxii1234 a răspuns (pentru Brigaela):

Va multumesc! Stiti cumva daca aceeasi metoda este aplicata si pentru medicina veterinara din Bucuresti? Exista aceste Step-uri? Tot la fel de grele sunt?

Eu mi-as dori sa dau la medicina vetrinara dar toata lumea imi spune ca nu e de viitor si sa merg pe medicina umana.

| Brigaela a răspuns (pentru Ruxii1234):

Nu stiu, imi pare rau