| sixtythree a întrebat:

Stiti cand se fac anul acesta sau daca se fac recrutari la jandarmerie?
Am inteles ca pentru asta ai nevoie de niste acte si trebuiesc urmate cursurile unei scoli care dureaza cam 2 ani. De pe site acestea (scolile) exista doar la Dragasani si Falticeni. Stiti daca exista undeva in Bihor sau in apropiere, sau cat costa toate actele de inscriere si toate cele la fel si cursurile scolii? Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

De fapt exista 3 institutii de invatamant, in urma carora se poate deveni jandarm. Acestea sunt: Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" Bucureşti, facultatea de drept, arma jandarmi; Şcoala militară de subofiţeri jandarmi "Grigore Alexandru Ghica" Drăgăşani şi Şcoala militară de subofiţeri jandarmi Fălticeni. Prima formeaza ofiteri, iar celelalte doua subofiteri. Optând pentru una din şcolile mai sus amintite beneficiezi de şcolarizare gratuită în instituţia militară în care ai fost declarat admis, masă, cazare şi echipament gratuite, soldă lunară, învoiri şi permisii. După absolvire, vei fi repartizat în unităţile Jandarmeriei Române.
Condiţiile pentru înscrierea la examen sunt: să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România; să cunoască limba română scris şi vorbit; să fie absolvent de liceu cu diplomă de bacalaureat; să nu fi fost exmatriculat, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ; să aibă capacitatea deplină de exerciţiu; să fie declarat apt medical, fizic şi psihic; să aibă un comportament corespunzător; să nu aibă antecedente penale, sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată.

| Robert a răspuns:

Prin acele cursuri intri in M.A.I prin filiera directa.Din cate stiu si stiu bine toate posturile sunt blocate din toate ministerele, nu se fac angajari.

| daniela_8060 a răspuns:

Va rog sa ma ajutati cu un vot Negru Daniela http://www.ccsbotosani.ro/miss-preuniversitaria-2011-vot-miss-popularitate/ Multumesc!