| TooCloseToTheEdge a întrebat:

Stiti cumva daca anul viitor se da admitere la orice facultate? Sau se mai intra si pe baza de dosar? Si la ASE la ce se da admitere?

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

In primul rand, la ASE nu se mai da admitere sub forma de examen. Admiterea consta intr-un concurs de dosare (o medie facuta intreb notele din liceu si cea de la Bac). Asa a fost si in 2011 si in 2012, si cel mai probabil asa va fi si in 2013.
In al doilea rand, la marea majoritate a facultatilor se intra pe baza concursului de dosare, la fel ca la ASE, evident cu mici exceptii (facultatea de medicina, facultatea de drept, facultatea de arte etc, toate de stat).
Oricum, nu trebuie sa iti faci griji de acum pentru ca lucrurile astea se ajunta ori la inceputul anului scolar, ori cel mai tarziu cu 6 luni inainte de admitere. Cam asta este perioada in care sunt obligati de lege sa afiseze modalitatea de admitere.

3 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

laughingi`ai dat funda lui Estera123, care habar nu are ce spune.la ase s`a facut anul trecut inscrierea asa cum a zis ea(bac+liceu, etc.), anul asta s`a luat DOAR media de la bac 100%, stiu eu ca doar am intrat la ASE.de la anul probabil se va reintroduce examenul.

| TooCloseToTheEdge explică (pentru BlancaFantasma):

Da, stiu cum a fost anul asta. Eu voiam doar sa aflu daca se stie daca se mai intra tot ca anul asta, cu media de la bac sau se da examen. happy

| r0xaa a răspuns:

Buna.da asa sa anuntat k se va da admitere la orice facultate..acum sa vedem pentru ca ziceau si anul acesta k va fi la fel dar nu a fost la toate cu examen..jumatate..eu am intrat pe baza de dosar in Timisoara eu fiind din Targu-Jiu am avut o medie chiar micuta si am intrat la buget..deci daca va continua asa bacul ai sanse..la Ase se da examen da.din cate stiu la Stiu ca la ASE examenul este format din teste grila, 10 intrebari la matematica si restul la geografie/economie.baftahappy