| Diamantsacru a întrebat:

Sunt clasa a 11a, profil de stiinte ale naturii si trebuie sa recunosc ca sunt foarte indecisa in privinta facultatilor. Oscilez intre bussines si turism(ASE), relatii economice internationale si facultatea de geografie(Univ. Bucuresti). Daca ar putea sa-mi spuna cineva cate ceva pe scurt sau ce se da la admitere, as aprecia foarte mult. (Ca sa nu inceapa cineva cu 'cauta pe net', am cautat, nu am gasit)
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ori cautarea ta a fost foarte superficiala, ori nu stii "cum" sau "ce" sa cauti!
Atat la ASE cat si la fac. de geografie a Universitatii Bucuresti concursul de admitere 2017 consta intr-un concurs de dosare ( media generala a examenului de bacalaureat conteaza in proportie de 100%!). La inscriere, cei care candideaza pentru un program de studii din cadrul ASE depun un "eseu motivational "iar cei care candideaza pentru un program de studii la facultatea de geografie depun o "scrisoare de motivatie" Atat esul cat si scrisoarea sunt notate cu calificativele admis /respins.
Informatii privind desfasurarea admiterii 2017-2018 la oricare dintre programele de studii de licenta ale ASE-ului le gasesti in Metodologia admiterii, Capitol II din link : http://mefc.ase.ro/licenta2017
Pentru fac. de geografie, pana la elaborarea si publicarea metodologiei proprii, vei gasi detalii in "Propuneri admitere licenta" din link-ul : http://geo.unibuc.ro/admitere_licenta_2017.html