| AlyS074 a întrebat:

Sunt clasa a8-a iar eu am de luat o decizie foarte grea. Eu ma descurc foarte bine la matematica. Si as putea intra la Colegiul National "Sfantul Sava" din Bucuresti. Dar eu as vrea sa devin fotomodel sau designer vestimentar. Si stiu ca pentru a practica aceasta meserie pot urma liceul de arta. Dar ideea e ca eu desii am noroc si pot intra la un liceu mai serios vreau sa devin ceva ce si cei cu medii mici pot face. Sunt indecisa. Care e decizia mai buna?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Faptul ca ai o cariera academica (liceu, facultate) nu exclude in niciun fel o cariera suplimentara ca de exemplu fotomodel.
Fa un liceu care sa iti dea cit mai multa cultura generala, deprinderi intelectuale si care sa nu iti limiteze alegerile de dupa terminarea lui. Dedica-te in particular designului vestimentar. Ai avantajul ca traiesti in Bucuresti. Poti sa mergi undeva la un cerc/curs de arta plastica sa inveti bazele (pentru ca ceeace crezi ca stii despre domeniu e in realitate doar o pojghita). Trebuie sa inveti ("furi", daca stii expresia) meseria si mestesugul de artist de timpuriu.
Dupa ce vei termina liceul in felul acesta vei sti mai cu claritate in ce directie vrei sa apuci. Nu exclude posibilitatile, ci extinde-le.
Succes!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Designer vestimentar sau fotomodel le poate face orice fata usoara, mori de foame cu meseriile astea daca nu ai pile sa ajungi cunoscut si in varf. Nu e de ajuns sa ajungi bine astfel incat sa nu mori de foame trebuie sa treci prin patul multora care apartin de domeniul asta. Sa accepti sa te dezbraci in cazul unui fotomodel... Pune mana mai bine si tine-te de carte si du-te la Sava, nu oricine stie matematica

| Omis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce Dumnezeu e cu gandirea asta? De ce multa lume are impresia ca pentru a ajunge undeva trebuie sa ai pile sau sa treci prin diferite paturi? De ce sa faca ceva ce nu o pasioneaza?
"Designer vestimentar sau fotomodel le poate face orice fata usoara, mori de foame cu meseriile astea..." really? Ai macar habar despre aceste meserii? Cunosti persoane care lucreaza in domeniul asta si stii tu ca mor de foame? Sa-ti spun ceva, mori de foame in orice meserie, daca nu e facuta cu drag si cu multa munca. Din moment ce faci ceva din pasiune, e normal, ca la un moment dat sa fii si rasplatit, si asta nu pentru ca ai pile si treci prin paturi, ci pentru munca pe care o depui sa ajungi acolo unde vrei.
Multe fete de la noi din tara sunt fotomodele in strainatate. Da, din ROMANIA! Si nimeni nu le cunoaste pentru ca ele si-au facut o imagine afara, nu la noi, si crede-ma, fetele alea si chiar si baietii, ca sunt si baieti, castiga extraordinar de bine. Asa ca, inainte sa mai facem afirmatii nefondate, sa ne mai si documntam putin.

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns (pentru Omis):

E de-aia care gandeste 'daca m-am dat batut eu sa nu reuseasca nimeni altcineva'

| Omis a răspuns:

Urmeaza-ti pasiunea. Nu fa ceva din obligatie sau din alte motive.

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Care-ti place cel mai mult