| Ancutsa95 a întrebat:

sunt destul de indecisa in legatura cu facultatea pe care o voi urma. nu stiu exact ce ar trebui sa urmez si dupa sa am un loc de munca sigur. pentru ca ma pricep la numere m-am gandit la contabilitate, dar sincer nu ma inanta foarte mult. M-am mai gandit si la geografia turismului pentru ca mi-ar face placere sa lucrez in domeniul hotelier dar am destule nelamuriri... Care ma lamureste si e mine ce e mai bine sa fac? Ce se cauta mai mult?
Multumesc.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cu contabilitatea te poti angaja ca si contabil si in industrie, si in comert, si in sistemul bancar, si in consultanta sau poti activa pe cont propriu sau sa-ti faci firma ta de contabilitate. Poti incearca si finante-banci, e facultate tot in cadrul ASE, poate e ceva mai variat decat contabilitatea, te poti angaja in banci, institutii financiare. Orice ai alege, incearca sa-ti gasesti ceva de lucru in domeniu inca din facultate, cand termini facultatea ai deja ceva experienta si o sa-ti fie mai usor sa-ti gasesti un job, daca nu ramai chiar pe cel pe care l-ai gasit deja din facultate. Cei care fac conta sau finante au sanse foarte bune de angajare intr-una din cele 4 mari firme de consultanta din lume care exista si-n Romania, cu conditia sa stii limba engleza foarte bine. Te poti angaja inca de cand termini anul 3. Ei au perioada de selectie undeva prin luna mai si serviciul il incepi in septembrie. Daca mergi la ASE o sa afli de ei si pe parcurs, dar urmareste inca de pe acum, cele 4 firme se numesc KPMG, PriceWaterhouseCoopers, Ernst&Young si Deloitte. Daca intri in vreuna din aceste firme esti deja aranjata pe viata, este un mediu frumos si interesant de lucru iar cei care lucreaza acolo 4-5 ani sunt pe urma cautati in toata lumea (adica si in strainatate) pentru functii importante in domeniul financiar pentru ca sunt foarte buni - cand vezi sau auzi de persoane care la nici 30 de ani sunt deja directori prin firme importante sau prin banci sigur au trecut prin vreuna din cele 4 firme. Daca te decizi sa mergi pe aceasta directie cea mai buna varianta este sa mergi pe calea asta, stabileste-ti obiectivul si planul de lucru astfel incat sa reusesti sa ajungi acolo si nu o sa-ti para rau happy Cu domeniul hotelier ce sa spun, vezi si tu cum viata e tot mai grea de la o zi la alta, concediile sunt printre primele lucruri la care se renunta si trebuie sa ai si pe cineva in domeniu sa te ajute, altfel ajungi un biet agent de turism (daca ajungi si asta) prin vreo agentie de turism amarata pentru ca turismul nu e niciodata minunea minunata pe care ne-o inchipuim ca e in calitate de turisti. Succes si inspiratie in alegere!

| gabriela15 a răspuns:

Contabili sunt cate zari si cate mari, e plina Romania de contabili, turismul e interesant... dar trebuie sa ai noroc, sa intalnesti pe cine trebuie(ma refer la o firma serioasa), si daca vei fi nevoita sa pleci in strainatate ar trebui sa te gandesti peste 10 ani cand vei avea o familie, daca nu iti va fi greu departe de ea, zic eu...

| Ancutsa95 explică:

Ai dreptate. sad

| Ancutsa95 explică:

Mixxjim multumesc, m-am gandit mai bine si am sa ma inscriu la feea Iasi! Sper sa fie bine! happy