| Andreeaandu_3330 a întrebat:

Daca urmez facultatea de biologie, as avea vreo sansa sa lucrez in domeniul medical?

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Decat intr-un laborator sau in cercetare, dar medic/asistent, nu.Este adevarat ca inveti corpul omenesc dar medicina nu se rezuma doar la asta, daca stii anatomie nu inseamna ca automat esti medic.La facultatea de biologie inveti si botanica, zoologie pe langa anatomie.La facultatea de medicina se face atat anatomie cat si fiziologie, biochimie, biofizica, semiologie, embriologie+stagii in fiecare specializare medicala.La medicina se studiaza mai multe despre om decat la o facultate de biologie, poti intreba asta si pe profii tai de bio de la scoala.

| GregHouse a răspuns:

Da, bineinteles.
Dar exista facultate de biologie? Eu stiam doar de bioinginerie, si asta e in cadrul Facultatii de Medicina. Imi cer scuze in cazul in care gresesc eu.

| Flaviucu a răspuns:

Cele mai mari sanse le ai de la biologie ca sa lucrezi in domeniul medical. Inveti tot corpul omenesc

| Adic45 a răspuns (pentru Flaviucu):

Cu siguranta. Ma bucur pentru tine, facultatile de medicina/biologie sunt foarte bune.Iti doresc mult succes si sa iei numai note marihappy:*..imi raspunzi si mie te rog la intrebarea mea? dau fundita

| 96SeB96 a răspuns:

Normal... happy