| lory_5468 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a la filologie si imi doresc sa devin educatoare, insa am si eu o nelamurire.in afara de "departamentul pentru pedagogia invatamantului primar si prescolar"din cadrul facultatii de stiinte ale educatiei -Bucuresti, se mai face si altceva dupa terminarea acestei facultati, sau poti sa profesezi imediat dupa? intreb asta pentru ca mi-a zis cineva ca nu este de ajuns aceasta facultate si ca trebuie sa mai faci ceva dupa pentru a profesa, iar eu nu am, din pacate, de unde sa obtin informatii din acest punct de vedere si nu stiu ce sa cred? va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Pentru a profesa trebuie sa ai studii in domeniu. post liceala pentru educatori,. liceu pedagogic.

| anad a răspuns:

Dupa obtinerea licentei poti participa la concursul pentru obtinerea unui post de titular sau suplinitor in invatamant, dar trebuie sa-ti continui pregatirea prin masterat.Pe parcurs trebuie sa dai examene pentru obtinerea gradelor didactice si sa participi la diferite cursuri de perfectionare.

| hominid dreak a răspuns:

Daca obtii licenta in pedagogie(institutor invatamant prescolar si primar), poti profesa imediat, insa e necesar, pentru cariera ta, sa continui cu master.