| anda77 a întrebat:

Sunt la liceu si ni s-a prezentat cateva informatii despre niste cursuri CISCO. Dacă termin primul modul si daca trec testele o sa obtin o diploma de Tehnician de retea. In ce consta o meserie ca tehnician de retea? Ce trebuie sa faci? Se merita sa fac acest curs?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde ce iti place tie sa faci. In principiu trebuie sa stii sa tragi un cablu din punctul A in punctul B, sa montezi mufe/prize pe el, sa verifici buna functionare a comunicatiei pe acel cablu. Sa fii in stare sa montezi/configurezi o retea simpla, cu switchuri, routere, PC-uri, imprimante, etc. Si dupa ce ai cuplat toate componentele sa stii sa o poti pune in functiune, sa diagnostichezi de ce nu merge daca se strica ceva. Daca stii si arhitectura unui PC, daca il poti asambla/depana la nivel de placa, stii sa instalezi un Windows, ai cunostinte despre programele uzuale deja te apropii de un job de support tehnic IT. In principiu e un job de granita in domeniul IT, trebuie sa ai abilitati in mai multe domenii. Sfatul meu e sa il faci daca ai posibilitatea sa-l faci gratis, oricum nu iti strica mai tarziu, mai ales daca vei lucra in domeniul IT dar nici in orice alt domeniu in care folosesti un PC.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti pasionata de domeniul IT, da.

| anda77 explică (pentru anonim_4396):

Păi as dori sa stiu in ce ar consta sa fiu un tehnician de retea...ce ar trebui să fac ca sa pot sa stiu daca merita sa fac cursul sau nu