| sadsadsasadsaxaxa a întrebat:

Se poate intra la o postliceală dacă am 12 clase dar nu am diploma de bacalaureat? Ca să termin și să obțin toate examenele până la finalizarea cursurilor trebuie să obțin bac-ul sau pot termina o postliceală fără această diplomă de bacalaureat? Aș vrea tare mult să mă înscriu la o postliceală 2-3 ani, să fac acele cursuri și la final să obțin un job în domeniul respectiv însă nu am bac-ul, am doar 12 clase finalizate respectiv foaie matricolă dar doar atât...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de scoala postliceala ce conditie are pentru admitere, la unele se cere diploma de bacalaureat, la altele nu se cere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca se mai accepta nicaieri fara diploma de BAC la inscriere, fiindca au fost scandaluri masive cu oameni care au terminat 3 ani de postliceala si nu au fost capabili sa ia BAC-ul dar au sperat sa primeasca diploma de absolvire a postlicealei, care nu se putea elibera, fiindca nu era cea de BAC atasata la dosar.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Daca nu ai bacul aia o sa rada de tine si o sa te dea afara in suturi de acolo