| anonim_4396 a întrebat:

Termin facultatea de drept anul acesta, însă întrebarea mea este alta. Eu vreau sa intru in barou, sa fiu avocat. Însă, nu in România. Îmi doresc in Coreea de Sud. Stiu engleză și coreeana. Nu am probleme la limbi, însă întrebarea mea este dacă as putea sa profesez acolo, având in vedere ca eu termin dreptul in România? Legile diferă de la țara la țara și din acest motiv nu stiu dacă este posibil ceea ce-mi doresc in momentul acesta. Mulțumesc.

32 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cam putin a durat facultatea asta. In iulie abia ce ai dat bacul. Cand mai pui intrebari poti sa le pui si fara sa minti ca noi nu stim cine esti (si nici nu ne intereseaza sincer) si nu ai de ce sa te ascunzi.
Se vede ca nu ai cunostinte despre ce inseamna Dreptul din moment ce ai pus intrebarea asta. Eu zic ca ramane doar la stadiul de vis. Poti merge in Coreea in vacanta sau sa faci altceva dar daca vrei sa aiba legatura cu domeniul asta va fi foarte greu sa stii.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Furnicuta000):

Este întrebarea unei prietene. Nu credeam ca trebuie sa mi justific propria intrebare. Doamne ferește-ma. ‘)))

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai incercat, oare, sa cauti direct pe Google? Nu cred sa fie vreun roman pe TPU care a terminat dreptul si a plecat in Coreea ca avocat ca sa iti poata raspunde la intrebare.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Da, sigur?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ma faci sa rad. Serios vorbind. ‘)))))

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu. Dar nu ma intereseaza neaparat sa fie avocat. Sa lucreze ca jurist..ca de la jurist la avocat..se poate și acolo intra in barou. Și m-am gândit ca poate totuși răsare unul care are totusi puțin habar.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ahh.și am încercat sa caut pe google. Dar n-am găsit nimic. Decât despre ue. Atât.

| Nonolita a răspuns:

Daca a facut facultatea in Romania, nu poate lucra in nici o tara direct avocat, sau orice altceva in domeniu. Pentru ca sunt diferente mari in legislatie.
Poate doar daca face din nou dreptul acolo.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai daca tot zice ca stie coreeana inseamna ca ar putea fi mai informata pe subiectul asta decat oricine din tara asta

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Furnicuta000):

Și totuși n a găsit nimic concludent. laughing

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Nonolita):

Adică, dacă vrea in Coreea..ca ce ar putea sa lucreze?

| Nonolita a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Contabila, vanzatoare, etc, tot ce seamana oriunde in lume.

| Nonolita a răspuns (pentru Nonolita):

Erata: contabila daca are studii economice. Sunt valabile oriunde.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Nonolita):

Adică.orice in afara de jurist, corect? Sau ar putea sa lucreze la ambasada, nu? Și contabila..cum sa fii contabil dacă ai dreptul?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Nonolita):

Aaa. Gata. Mersi. ‘))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totus e alt sistem de drept...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cum naiba folositi internetul, oameni buni?!

https://www.quora.com/......hilippines

https://www.quora.com/......ree-in-law

https://www.quora.com/......y-in-Korea

Sau ti-a fost prea lene sa cauti si te-ai multumit sa zici "nu gasesc"?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Doamne ferește-ma. Chiar nu le-am găsit. Îmi pare rau, dar fata de tine sunt in sesiune. Oricum, mulțumesc.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Stiu..de asta nu prea stiu.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Și eu am căutat despre România-Coreea. De asta n-am găsit. Nu te lua de om ca asa ți sare tie. Eu îți vorbesc frumos. Ma astept la același lucru din partea ta. O seara faina!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi stii tu limba coreeană? Tu crezi ca asa usor se invață o limbă străină? Si de ce nu vrei sa profesezi in România aceasta meserie? De ce tocmai in Coreea?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Si eu sunt in sesiune.
Seara faina!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da. O stiu din liceu.’)))

| Thecurious a răspuns:

Cred ca fi posibil, daca te specializezi pe o ramura a dreptului international.
Totusi, de vrei sa profesesi in Corea de Sud? De ce nu in Marea Britanie sau SUA ori Germania?
Foarte multi absolventi de drept lucreaza in Regatul Unit pe posturi de agenti de vanzari. Nu le-au fost recunoscute diplomele in UK, deoarece dreptul pritanic este common law.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Legislație complet diferită de a noastră, cunoașterea limbii nu la nivel de conversație, ci la nivelul la care poți pleda la proces, condițiile lor speciale de a intra în baroul lor, să fi făcut studiile acolo, nu în România, autorizația de muncă acolo ca străin, totul floare la ureche și vise de dimineața când ai dormit bine noaptea și mai stai un pic în pat semi treaz, poate poate o să visezi ceva frumos, înainte să simți nevoia să faci pp.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Parca nu era despre tine intrebarea laughing)))))))

| Legion7X a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Coreea? dar în Românica ce are?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Legion7X):

O prietena de a mea vrea. Nu eu. ‘))

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nop. Nu este despre mine. Darrr. bănuiesc ca nu trebuie sa spun tuturor ca e vorba despre o prietena a mea. Ca pana la urma ma intereseaza conținutul?‍♀️?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru sadrian46):

Ok. Thk.