| ancuta286 a întrebat:

Hei hei! Vreau sa merg la facultatea de drept. Dar mereu m-a interesat sa studiez în străinătate. Este posibil sa facu asta? Pentru ca ma gândesc ca dacă faci drept studiez legile din acea tara, deci profesezi acolo. As putea spre exemplu sa fac facultatea de drept in alta tara și după sa lucrez în România? Sau invers, fac facultatea de drept și profesez ceva în domeniu in alta tara? Pentru ca deși îmi iubesc tara nu as vrea sa fiu legata asa

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Degeaba intrebi pe TPU. Trebuie sa stabilesti ce tara te intereseaza, si sa cauti informatii despre sistemul educational/legal si ce poti face acolo cu diploma de drept. De asemenea ce conditii trebuie indeplinite pentru admitere? Fiindca in Sua de exemplu, nu poti merge la facultatea de drept dupa ce termini liceul. Trebuie mai intai sa iti dai licenta la o alta facultate, si abia dupa te poti inscrie la drept.

| and0ra a răspuns:

E indicat sa faci dreptul in tara in care vrei sa profesezi. Nu e imposibil sa faci dreptul undeva si sa lucrezi in alta tara, dar e dificil, nu e deloc usor. Toate tarile au standarde diferite. Pentru a profesa in alta tara vei avea cel putin un examen de dat pentru a verifica cunostintele legate de legile tarii respective, insa multe tari cer ca studiile sa fie facute in tara la ei si nu cred ca doresti sa faci doua facultati pe acelasi profil.

| pisica90 a răspuns:

Da! Este posibil, stai fara griji!