| Andreea288282 a întrebat:

Stiu ca dupa ce termini dreptul la Academia de Politie, poti deveni avocat. Intrebarea mea este daca pentru a deveni avocat trebuie sa urmezi exact aceiasi pasi pe care i-ai fi urmat daca terminai Facultatea de Drept. Prin asta ma refer daca trebuie sa intri in barou sau esti deja angajat al politiei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi avocat se urmeaza aceiasi pasi ca si in cazul unei persoane ce a terminat o facultate de drept.
Daac nu o faci poti fi consilier juridic sau alta functie in cadrul politiei.

| Andreea288282 explică (pentru Ioandelasal):

Si care ar fi alte functii in cadrul politiei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea288282):

Nu stiu ce functii exista acum in cadrul politiei, asa ca nu-ti pot spune toate functiile pe care le-ar putea ocupa. De ex. ar putea fi si in compartimentul de resurse umane sau administrativ.